Dziś minęła 75. rocznica zagłady kieleckiego getta. Zostało ono utworzone w najuboższej dzielnicy Kielc 31. marca 1941 roku i odgrodzone płotem z desek i drutu kolczastego. Do 500 budynków, w większości nie mających wody i kanalizacji, przesiedlono około 27 tysięcy Żydów, z czego większość stanowili mieszkańcy Kielc.
Latem 1942 roku zarządzono jego „likwidację”. W dniach 20 – 24 sierpnia Niemcy wywieźli z Kielc do Treblinki i zamordowali tam blisko 21 tys. osób. Ponad 1500 osób zginęło w tym czasie na ulicach naszego miasta, rozstrzelano też dzieci z sierocińca żydowskiego i kobiety ciężarne. Wymordowano starców i chorych.
Dla uczczenia pamięci wszystkich ofiar tej tragedii Stowarzyszenie im. J. Karskiego w Kielcach zorganizowało dwudniowe uroczystości. Rozpoczęły się one mszą w intencji ofiar w kościele O. Kapucynów. Część uroczystości sprzed MENORY została przeniesiona na ul. Planty 7. W sobotę natomiast odbędzie się pielgrzymka kielczan do Treblinki, by tam, w miejscu zagłady, oddać hołd zamordowanym. Całodniowy wyjazd stanowić będzie również okazję do tego, by dowiedzieć się więcej oraz dać świadectwo swojej pamięci. Tego dnia pielgrzymka odwiedzi również Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.