Towarzystwo Przyjaciół Starachowic chce odnowić nagrobek Eugeniusza Wydrzyckiego znajdujący się na cmentarzu przy ulicy Zgodnej. Był on współtwórcą Polskiej Organizacji Wojskowej w przedwojennym Wierzbniku, obecnie dzielnicy Starachowic.
Jak podkreślił Ryszard Wróbel wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic, po renowacji nagrobka bardzo ważna będzie opieka nad nim i kultywowanie pamięci lokalnej społeczności o udziale starachowiczan w walkach o odzyskanie niepodległości.
Również wojewoda świętokrzyski Agata Wojtaszek podkreśliła, że należy pamiętać o lokalnych bohaterach dzięki którym dziś możemy żyć w wolnym kraju.
Nagrobek Eugeniusza Wydrzyckiego, przed wojną był symbolem upamiętnienia wysiłków mieszkańców dzisiejszych Starachowic, wtedy Wierzbnika o odzyskanie niepodległości Polski. Nim powstał przedwojenny Pomnik Niepodległości przy ul. Tychowskiej, przy tej mogile odbywały się uroczystości rocznicowe Święta Niepodległości
Eugeniusz Wydrzycki żył tylko 25 lat. Uczył się w Radomiu. Do Starachowic trafił razem z rodzicami. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej i polsko-ukraińskiej. Jego ojciec był urzędnikiem w Zakładach Starachowickich. On sam także tam pracował. Renowacja jego nagrobka to element przygotowań do przyszłorocznych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także realizacja projektu „Starachowicka droga ku niepodległości”. Jest on współfinansowany z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace renowacyjne nagrobka zakończą się 15 października tego roku.