Grafika, rysunek, instalacje oraz wizualizacje, to tylko niektóre z prezentowanych form artystycznych, podczas wernisaży w kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych.
Pierwszą, zatytułowaną „Geo.grafia sztuki”, ulokowano w Galerii Górnej. Powstała ona przy współpracy Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Akademii Sztuk Pięknych z Łodzi, Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i wrocławskiego środowiska artystycznego.
Jej tytuł nawiązuje nie tylko do podróży ale również do grafiki, choć na ekspozycji można zobaczyć różne środki wyrazu artystycznego, w tym również elementy muzyczne stające się integralnym elementem całości. Wszystkie prace łączy element podróży, lecz każda z nich zmierza w innym kierunku – od mentalnych, metafizycznych, po te które faktycznie zostały przebyte. Jedną z nich jest wizualizacja wizerunku buddy, którego uzupełnieniem jest dźwięk dzwonka, który w buddyzmie zajmuje miejsce szczególne.
Stanisława Zacharko – dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, zaznacza, iż jest zadowolona z odbioru wszystkich wystaw, które zagościły od dzisiaj w Biurze Wystaw Artystycznych, ale jak podkreśla, bardzo cieszy ją wystawa „TRANSlacje”, znajdująca się w Galerii Dolnej. Prezentowane są na niej prace kieleckich artystów.
– Jest to świetny przykład współpracy BWa z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego oraz Instytutem Sztuk Pięknych – dodaje.
Prezentuje ona obrazy Małgorzaty Bieleckiej, grafikę Teresy Anny Ślusarek, rysunki Katarzyny Ziołowicz oraz prace multimedialne Rafała Urbańskiego. Natomiast w Galerii Małej przedstawione są dzieła Jerzego Grochockiego zatytułowane „Całość w myślach podzielnych”. Wystawa prezentuje obiekty konstruktywistyczne wywodzące się ze sztuki abstrakcyjnej. Artysta analizował przestrzeń i płaszczyznę obrazu, po czym wyodrębnił cztery podstawowe pojęcia kształtu: płaszczyznę, linię kwadrat i punkt, a także cztery pojęcia barwy: białej, czarnej, srebrnej, złotej. Obiekty tworzone przez artystę to minimalistyczne formy, które są połączeniem jego zamiłowania do nauk ścisłych i studiów na politechnice warszawskiej oraz do sztuki – za pomocą której, może przekładać geometryczne kształty w przestrzeń rzeczywistości.
Pod wrażeniem zaprezentowanych wystaw byli przybyli goście, którzy podkreślali, że obok prac nie można przejść obojętnie.
Wystawa ,,Geo.grafia sztuki” oraz „Całość w myślach podzielnych” można oglądać do 29 września. Natomiast „TRANSlacje” do 7. września.