Gmina Sędziszów planuje kolejny etap modernizacji cmentarza wojennego w Swaryszowie, gdzie pochowanych jest 50 osób zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Jak mówi burmistrz Wacław Szarek, tym razem chodzi o zagospodarowanie zieleni. Usunięte zostaną stare, spróchniałe drzewa, które podczas wichur zagrażają zniszczeniu odnowionych nagrobków i kaplicy. W to miejsce nasadzone będą nowe drzewa i krzewy oraz ułożone zostaną trawniki dywanowe. Ponadto przed każdym z 40 grobów ustawione będą nowe ławki.
Na ten etap prac na cmentarzu gmina otrzymała 75 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 25 tysięcy złotych od wojewody świętokrzyskiego.
Jak dodaje burmistrz Szarek, dotychczas gmina z pozyskanych pieniędzy, m.in. od wojewody oraz z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, na prace na cmentarzu przeznaczyła już ponad 400 tysięcy złotych. Dotychczas odnowiono wszystkie 40 nagrobków, wybudowano nowe ogrodzenie, odremontowano kaplicę oraz postawiono nowy pomnik. Zdaniem burmistrza wszystkie prace, które zostały wykonane i będą kontynuowane na swaryszowskim cmentarzu pozwolą na to, aby miejsce to godnie wyglądało.
Jak podkreśla Ewa Kubas-Samociuk, sekretarz gminy Sędziszów oraz przewodnicząca Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, to bardzo ważne miejsce nie tylko dla gminy Sędziszów, ale również dla całego powiatu jędrzejowskiego i dlatego klub historyczny zawsze włącza się w organizacje uroczystości rocznicowych i prac porządkowych.
Jak mówi Andrzej Kulawik, syn Jana Kulawika „Orlika”, który zamordowany został w Jędrzejowie i po ekshumacji pochowany na cmentarzu w Swaryszowie, jego rodzina jest wdzięczna miastu za prace, które już zostały wykonane oraz za krzewienie postaw patriotycznych wśród młodzieży. W ostatnim czasie wybudowana i oddana została nowa droga prowadząca na cmentarz, która będzie nosiła nazwę ulicy „Bohaterów Swaryszowa”.
W sumie jest tam pochowanych 50 osób zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. 35 osób to mieszkańcy Swaryszowa, którzy albo byli członkami Armii Krajowej albo z nią współpracowali. Kolejne 15 ciał po ekshumacji zostało przeniesionych na swaryszowski cmentarz z Piotrkowic, Jędrzejowa, Chmielnika i z Zagórza koło Kielc. Pacyfikacja Swaryszowa odbyła się 17 sierpnia 1944 roku.