W niedzielę (27 sierpnia), Muzeum Historii Kielc organizuje spacer muzealny „Bukówka – żołnierska osada”. Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc oprowadzi zgromadzonych po części Bukówki związanej z historią kieleckiej wojskowości, na którą składają się z rozległe koszary 4 Pułku Piechoty oraz osiedle wojskowe.
Kompleks powstał między 1925 a 1937 rokiem. Był to pierwszy nowoczesny zespół koszarowy przeznaczony zarówno dla jednostki wojskowej jak i kadry oficerskiej, który w tej części Polski, prawdopodobnie, jako jedyny nie utracił żadnego elementu i zachował się w prawie niezmienionym stanie.
Planowane jest zwiedzanie części osiedlowej i elementów koszar, gdzie dawniej znajdował się główny budynek koszarowy, a także drewnianej kapliczki, którą przeniesiono z miejsca gdzie 4 Pułk Piechoty – wówczas jeszcze jednostka legionowa – stacjonował w czasie I wojny światowej. Krzysztof Myśliński oprowadzi także po terenach dawnych strzelnic położonych na stokach Telegrafu. Pokaże również jeden z elementów życia osiedlowego, którym jest nieużywany od lat 60. basen pływacki znajdujący się przy ulicy Kleckiej.
Krzysztof Myśliński dodaje, że chce pokazać, iż Bukówka to zwarty i unikatowy zespół zabudowy użytkowany do dzisiaj przez wojsko. To także zwrócenie uwagi, że miejsce to jest związane z powstaniem niepodległego państwa polskiego. Poza tym chce zwrócić uwagę na to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż kompleks powoli będzie ulegał zniszczeniu i zmianie, ponieważ wojsko będzie poszczególne jego nieużywane elementy sprzedawać. Przykładem jest wystawiony na sprzedaż dom, w którym mieszkał dowódca Pułku Zygmunt Berling, na który miejscowi mówią „Dom Berlinga” lub „Willa Berlinga”.
Zbiórka odbędzie się o godzinie 11 przy zajezdni autobusowej na Bukówce. Ze względu na możliwość wejścia na teren koszar dorośli uczestnicy proszeni są o zabranie dokumentów tożsamości.