Od 1 października, szpitale które zakwalifikowały się do tzw. sieci będą musiały świadczyć nocną i świąteczną opiekę medyczną. Takie wymogi narzuciło Ministerstwo Zdrowia. Świętokrzyskie lecznice są w trakcie przygotowań, by spełnić ministerialne wymogi. Tak jest w przypadku np. Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Szpitala Kieleckiego, czy Szpitala Powiatowego w Pińczowie.
Problem ze zorganizowaniem nocnej i świątecznej opieki ma jednak Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka, przyznaje Rafał Szpak – dyrektor placówki.
– Jest to zupełnie nowy rodzaj działalności. Nasz szpital jest jednoprofilowy. Zarówno izba przyjęć, jak i pomieszczenia przygotowawcze dostosowane są do jednego rodzaju działalności. Dlatego utworzenie nocnej i świątecznej opieki w pełnym zakresie jest dla nas bardzo trudne – wyjaśnia Rafał Szpak. Jak dodaje, po konsultacjach z Narodowym Funduszem Zdrowia udało się jednak znaleźć rozwiązanie.
– Częściowo będziemy starali się zorganizować tę opiekę przy pomocy podwykonawców, ponieważ w tak krótkim czasie sami nie jesteśmy w stanie przygotować nowych pomieszczeń, ani zapewnić dodatkowego zespołu specjalistów – dodaje.
Przygotowania do uruchomienia nocnej i świątecznej opieki medycznej trwają jeszcze w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku–Kamiennej, informuje Leszek Lepiarz, dyrektor lecznicy.
– Jesteśmy w trakcie adaptacji pomieszczeń po byłej aptece. Jednak będziemy mieć problemy z zabezpieczeniem kadry lekarskiej, ponieważ na lokalnym rynku brakuje medyków. Prowadzę rozmowy z lekarzami z terenu, ale nie jestem w stanie zagwarantować, że od 1 października nocna i świąteczna pomoc medyczna w skarżyskim szpitalu będzie w pełni zabezpieczona – stwierdza Leszek Lepiarz.
Także Szpital Powiatowy w Starachowicach boryka się z problemami kadrowymi, ale jak twierdzi Grzegorz Fitas, dyrektor placówki, od 1 października w szpitalu będzie działała nocna i świąteczna pomoc medyczna.
Z kolei w Szpitalu Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim zostały już wydzielone pomieszczenia na udzielanie porad, zapewniona została także obsada pielęgniarska. Obecnie lecznica ma już przygotowane pomieszczenia i umowy z częścią pracowników.
Obsada personalna nocnego ambulatorium, działającego w szpitalu, obejmuje lekarza i pielęgniarkę podczas jednego dyżuru. Zrekrutowano już pielęgniarki, są to osoby pracujące w szpitalu. Teraz trwają rozmowy z lekarzami. Większość z nich wciąż jest zobowiązana umowami w pogotowiu, dlatego o tym, kto będzie pracował w szpitalnym ambulatorium, dowiemy się tuż przed końcem września.
Jak dodaje Dariusz Kopania, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa ostrowieckiego szpitala, przejęcie nocnej opieki medycznej przez szpital będzie korzystne dla pacjentów. Poza lekarzem z ambulatorium dostępni będą specjaliści z innych dziedzin i sprzęt diagnozujący. Obecnie pogotowie nie ma takiego zaplecza. Na razie nie wiadomo, czy szpital będzie zobowiązany do zapewnienia opieki wyjazdowej. Jak podkreśla dyrektor Kopania decyzje zapadną po otrzymaniu zleceń.
W pełni przygotowane do uruchomienia nocnej i świątecznej opieki medycznej są już: Szpital Powiatowy w Jędrzejowie, Szpital Specjalistyczny w Sandomierzu, oraz Szpital Powiatowy w Busku–Zdroju.