W ujęciu „Sulisławice-Ruszcza” wykryto bakterie z grupy e.coli. Dostępu do wody pitnej nie ma około 3,5 tysiąca mieszkańców gminy. Skażona została także woda w gminie Strawczyn.
Jak mówi Szymon Kołacz, wójt Łoniowa problem dotyczy prawie połowy mieszkańców. Na terenie gminy są dwa ujęcia „Zawidza” i „Ruszcza”. Skażona woda pochodzi z ujęcia „Ruszcza”. Jego zdaniem być może ostatnie wysokie temperatury spowodowały rozwój bakterii.
Zakaz spożywania bieżącej wody obowiązuje w miejscowościach Wnorów, Suliszów, Trzebiesławice, Ruszcza-Płaszczyzna, Ruszcza-Kolonia, Jeziory, Wojcieszyce, Bazów, Sulisławice, Skwirzowa, Królewice, Wólka Gieraszowska, Gieraszowice. Wody nie mogą także pić mieszkańcy miejscowości Bukowa w gminie Osiek.
Jak dodaje Michał Spyra z Przedsiębiorstwa Wodociągowego, które jest odpowiedzialne za dostarczanie wody do mieszkańców próbki zanieczyszczonej wody bada sandomierski sanepid. Dodaje, że w miejscowościach, gdzie występuje skażenie bakterią coli mieszkańcy mogą odbierać butelkowaną wodę u sołtysów. Wodę można całą dobę odbierać także w urzędzie gminy w Łoniowie.
Jutro Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sandomierzu przedstawi wyniki kolejnych badań.
Skażona została także woda w gminie Strawczyn. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wydała zakaz spożywania wody na terenie Oblęgorka, część miejscowości Oblęgór oraz około 25 gospodarstw z przysiółka Podpępice w gminie Mniów. Łącznie problem dotyczy około 400 gospodarstw.
Jak zapowiada Grzegorz Gad, dyrektor gminnego Zakładu Usług Komunalnych, od wczoraj trwają prace nad usunięciem awarii. W tym celu wodociąg jest chlorowany. Dzisiaj zostało pobranych 5 próbek z różnych miejsc w celu lokalizacji miejsca skażenia. Jak dodaje Grzegorz Gad, jeśli wyniki badań okażą się niekorzystne chlorowanie i płukanie wodociągu zostanie powtórzone. Do mieszkańców dotkniętych awarią wodociągu wodę zdatną do picia dostarczają strażacy.