W sobotę (26 sierpnia) Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach rozpoczyna nowy sezon teatralny. Jako pierwszy wystawiony zostanie spektakl „Zabić celebrytę” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego, opowiadający historię popularnego prezentera radiowego, któremu życie nagle się zmienia i przestaje być celebrytą.
Dyrektor teatru Michał Kotański pytany o ocenę spektakli, które mają być wystawione w tym sezonie artystycznym wyraził nadzieję, że propozycja spodoba się widzom. Obok dramatów aktorzy wystawią także klasyczne komedie i przedstawienia oparte o teksty współczesne. Widzowie będą mogli obejrzeć dzieła Fredry, Szekspira czy Moliera.
Zdaniem gościa Radia Kielce szczególnie ciekawie zapowiada się kwietniowa premiera „Fredro współczesny” na podstawie jednoaktówek Aleksandra Fredry. Przedstawienie będzie reżyserował były dyrektor Teatru Starego z Krakowa Mikołaj Grabowski. Dyrektor był już kilka razy w Kielcach, rozmawiał z zespołem i do końca roku ma być gotowa obsada.
Michał Kotański zwrócił także uwagę na wrześniową premierę spektaklu „Rasputin” w reżyserii Wiktora Rubina. Gdy pytał twórców o przesłanie przedstawienia i główne wątki usłyszał, że to sztuka o bolszewikach, którzy przychodzą, mszczą się i nie uznają żadnych zasad.
Gość Radia Kielce ma nadzieję, że jesienią tego roku uda się do Kielc zaprosić kilka zespołó, między innymi, z Warszawy i z Węgier co może być początkiem zorganizowania w mieście festiwalu teatralnego.
REPERTUAR TEATRU STEFANA ŻEROMSKIEGO W SEZONIE 2017-2018
RASPUTIN – prapremiera: wrzesień 2017
tekst: Jolanta Janiczak, reżyseria: Wiktor Rubin
Postać Rasputina, człowieka-legendy, prowokuje do postawienia pytania o potrzebę wiary, zwłaszcza w obliczu cierpienia i strachu.
1946 – prapremiera: grudzień 2017
tekst: Tomasz Śpiewak, reżyseria: Remigusz Brzyk
Twórcy sięgają do trudnych wydarzeń, jakie zapisały Kielce na kartach historii. Dyskusje o pogromie kieleckim do dziś nie są wolne od emocji.
JĄDRO CIEMNOŚCI – premiera: styczeń 2018
Na motywach tekstu Josepha Conrada, adaptacja: Paweł Demirski, reżyseria: Monika Strzępka
Systemy polityczne, nim zabuksują się na śmierć, potrafią wspaniale negować swoją agonię. Ich jałowość ujawniają działania przeciwko ich głównym wartościom.
Koprodukcja z Teatrem Imka
ŚWIĘTOSZEK – premiera: luty 2018
dramat: Molier, reżyseria: Ewa Rucińska
Ponadczasowa komedia charakterów. Mistrz obserwacji obyczajowej – Molier demaskuje hipokryzję religijną i naiwność mieszczaństwa.
FREDRO WSPÓŁCZESNY – premiera: kwiecień 2018
Na podstawie jednoaktówek Aleksandra Fredry
reżyseria: Mikołaj Grabowski
Nowe spojrzenie na Fredrę. Postaci z ostatnich komedii hrabiego nie cechuje już XIX-wieczny etos. Budują życie na rozbitych wartościach.
JAK WAM SIĘ PODOBA – premiera: czerwiec 2018
dramat: William Szekspir, reżyseria: Maja Kleczewska
Jak wam się podoba? To bezpośrednie pytanie o sens współczesnej sztuki. To przewrotna i ironiczna gra ze sztuką, która chce się podobać.