Świętokrzyskie Centrum Onkologii będzie prowadziło badania przesiewowe w kierunku wykrycia nowotworów głowy i szyi. W tym celu zamierza współpracować z ponad 90 przychodniami z regionu i ościennych województw. Badania mają służyć zwiększeniu skuteczności leczenia onkologicznego.
Zdiagnozowanych zostanie prawie 12,5 tysiąca osób z czterech województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego i z południowej części Mazowsza. Jak informuje dr Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi, pacjentów na badania kierować będą lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.
– W projekcie wezmą udział osoby w wieku 44-65 lat, które nałogowo palą papierosy i nadużywają alkoholu. Przebadani zostaną także pacjenci, u których występują niepokojące objawy. Wczesne objawy nowotworu rajka szyi i głowy są bardzo podobne, bądź identyczne z objawami występującymi podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Są to bóle gardła, chrypa, pieczenie języka, jednostronny katar, czy wystąpienie guza na szyi – wylicza dr Sławomir Okła.
U tych pacjentów, u których lekarz stwierdzi ryzyko wystąpienia nowotworu, przeprowadzana zostanie dokładniejsza diagnostyka.
W latach 2010-2011 w Kielcach realizowany był projekt PONS. Było to pierwsze w Polsce badanie długofalowe polegające na ocenie występowania choroby w zależności od ekspozycji na czynniki ryzyka. W jego ramach przebadano ponad 13 tysięcy mieszkańców Kielc i powiatu kieleckiego w wieku 44-65 lat.
– Wyniki raportu wskazały, że większość przebadanych osób cierpi na nadwagę lub otyłość, pali papierosy, nadużywa alkoholu i nie prowadzi zdrowego stylu życia – przyznaje dr Artur Kowalik ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
– To wskazywało na pierwsze działania, jakie należy podjąć. Zaczęliśmy organizować kampanie edukacyjne oraz promujące zdrowy styl życia. ŚCO prowadzi szereg programów profilaktycznych oraz informacyjnych przeciwdziałających ryzyku związanemu z chorobami nowotworowymi. Bierzemy także pod uwagę wyniki projektu PONS, które są materiałem wyjściowym do wszelkiego typu naszych działań – dodaje dr Artur Kowalik.
Program przesiewowy w kierunku wykrycia nowotworów głowy i szyi rozpocznie się we wrześniu od przeszkolenia lekarzy zatrudnionych w podstawowej opiece zdrowotnej. Pierwsi pacjenci zostaną zbadani w październiku lub listopadzie. Projekt realizowany będzie przez ponad dwa lata, a jego koszt to dwa i pół miliona złotych. Pieniądze na jego realizację przekaże Ministerstwo Zdrowia.