Rozpoczyna się czwarta edycja Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej. W kończącej się właśnie trzeciej edycji ze wsparcia skorzystało niemal 70 tysięcy osób z województwa świętokrzyskiego.
– Przy ustalaniu, kto może skorzystać z pomocy brane są pod uwagę kryteria dochodowe – tłumaczy wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.
– W przypadku osoby gospodarującej samotnie, do otrzymania pomocy uprawnia dochód poniżej 1268 złotych, a w rodzinie do 1028 złotych miesięcznie – dodaje Agata Wojtyszek.
W ramach akcji wydawane są różne produkty spożywcze, a najczęściej są to: mleko, ser, makarony, cukier i ryż.
Program pomocy żywnościowej funkcjonuje od 2014 roku. Oprócz rozdawania żywności, są prowadzone działania edukacyjne, które w pewnym stopniu pozwalają na usamodzielnienie się potrzebujących. Ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas tłumaczy, że program realizowany jest w dwóch obszarach. Pierwszy z nich polega na właściwym gospodarowaniu żywnością. Natomiast drugi to praktyka.
– W ramach tych działań mamy przygotowany zestaw „małej kuchni”. Uczestnicy uczą się tam gotować konkretne potrawy – powiedział ksiądz Stanisław Słowik.
Senator PiS Krzysztof Słoń jest zadowolony z realizacji programu pomocy żywnościowej w województwie. Dystrybucję prowadzą Caritas Polska, Federacja Polskich Banków Żywności, Polski Czerwony Krzyż i Polski Komitet Pomocy Społecznej.
– Na tych organizacjach zamierzamy oprzeć funkcjonowanie planowanej ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. To wszystko ze sobą koreluje. Program pomocy żywnościowej i tematy związane z przeciwdziałaniem marnowania żywności są niezwykle istotne z punktu widzenia całego społeczeństwa – zaznaczył senator.
W województwie świętokrzyskim w III edycji programu udział wzięło 98 ze 102 gmin. Z różnych powodów w akcji nie biorą udziału: Końskie, Wiślica, Szydłów i Stopnica. Program jest wspierany przez Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym.