Pińczów promuje się dziś na 41. Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie. Na Rynku Głównym prezentują się m.in. lokalne firmy i instytucje, koła gospodyń wiejskich oraz artyści ludowi. Dzień Pińczowa rozpoczął się tradycyjnie od korowodu wokół Rynku, który poprowadziła Orkiestra Dęta z pińczowskiej Szkoły Muzycznej.
Następnie wszyscy przenieśli się przed wieżę ratuszową, gdzie ulokowana jest scena. Na niej przez cały dzień swoje umiejętności prezentują lokalne grupy artystyczne i kapele ludowe. Zorganizowano także konkursy o Ponidziu.
Burmistrz Włodzimierz Badurak przypomina, że miasto prezentuje się w Krakowie po raz 11. Z roku na rok, coraz więcej mieszkańców zainteresowanych jest udziałem w imprezie. Jego zdaniem całodniowa prezentacja jest idealną okazją do promocji Pińczowa i regionu.
– Zabieramy ze sobą, to co najlepsze w naszej gminie. Pokazujemy cały nasz dorobek kulturalny zarówno na scenie, jak i wokół niej na kilkunastu stoiskach – tłumaczy burmistrz.
Włodzimierz Badurak przypomniał, że Pińczów nawiązał współpracę z krakowskim ratuszem w 2007 roku. Jej owocem była impreza przypominająca o tym, że stolica Małopolski otrzymała prawa miejskie na prawie magdeburskim w podpińczowskiej Koperni. Przy tej okazji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaprosił po raz pierwszy mieszkańców Pińczowa na targi Sztuki Ludowej.
– Staramy się pokazać Pińczów jako miasto przyjazne, spokojne i ciche, które znajduje się w niewielkiej odległości od Krakowa. Stawiamy na turystykę aktywną, przedstawiając np. możliwość nauki jazdy na nartach wodnych na naszym zalewie, a także prezentując nasz pińczowski aeroklub, którego duża część członków pochodzi właśnie z Krakowa – zauważył burmistrz.
W Krakowie prezentują się m.in. kapele Koperniacy, Swoje Chłopy, zespół Ponidzie Maćka Sobonia, a także Parki Krajobrazowe Ponidzia i przedstawiciele Ciuchci Ekspres Ponidzie. Zdaniem Andrzeja Kuszaka z fundacji „Zwrotnica”, Ciuchcia jest jedną z największych atrakcji regionu.
– Z przejażdżek naszą kolejką korzysta wielu turystów z ościennych regionów, szczególnie z Małopolski, gdzie nie ma kolejki wąskotorowej. To jest potencjał Ponidzia i szansa, którą powinniśmy wykorzystać zważywszy na naszą bliską odległość od Krakowa – podkreślił.
Oprócz gminy Pińczów w Krakowie prezentują się również mieszkańcy gmin Michałów, Złota, Działoszyce i Wodzisław. Dzień Pińczowa w Krakowie potrwa do godziny 19.00. Zakończy go występ Kapeli Stefana Wyczyńskiego z Lubczy.