Jest już znany program Astropikniku, który w pierwszy weekend września odbędzie się w Podzamczu Chęcińskim. W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym będzie można między innymi obserwować plamy na Słońcu i dowiedzieć się więcej o naszym systemie planetarnym. Michał Piast, dyrektor centrum mówi, że przygotowano kilka wystaw, poświęconych historii badania Kosmosu.
– NASA nam udostępniła dwie wystawy fotograficzne. Jedna pokazuje ostatnie 50 lat badania Kosmosu, druga poświęcona jest łazikowi Curiosity, który badał Marsa. Ciekawostką będzie też wystawa poświęcona Walentinie Tierieszkowej, pierwszej kobiecie w Kosmosie. To jedna z pierwszych odsłon tej wystawy w Polsce – zachęca Michał Piast.
Oprócz tematów kosmicznych, w centrum będzie można znaleźć dużo innych atrakcji. Wśród nich znajdują się warsztaty i prelekcje poświęcone m.in. energii pozyskiwanej dzięki Słońcu, technologiom skanowania twarzy i ich zastosowaniu oraz nowym pomysłom na szybkie podróżowanie.
– Chcemy pokazać uczestnikom pikniku, co się dzieje w różnych dziedzinach nauki i gospodarki. Ostatnio bardzo dużo mówi się o Hyperloopie. To wynalazek umożliwiający stworzenie pociągów podróżujących z prędkościami bliskimi prędkości dźwięku. Będzie u nas firma, która chce w Polsce wprowadzić tego typu pociągi – mówi Michał Piast.
Astropiknik rozpocznie się w sobotę 2 września. Początek o godzinie 10. Impreza potrwa dwa dni.