Zalew w Cedzynie od kilkunastu lat bardziej straszy, niż przyciąga turystów. Brakuje tam kąpieliska z prawdziwego zdarzenia. Również funkcjonujące po dwóch stronach zbiornika wypożyczalnie sprzętu pływającego mają dość skromną ofertę. Szczególnie szpecącym elementem są resztki spalonej zjeżdżalni na jednej z plaż. Od kilku miesięcy są pozostawione same sobie – ani były dzierżawca terenu, ani władze gminy nie zajęły się ich uprzątnięciem.
Pozostaje nadzieja, że wkrótce się to zmieni. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Kielcach zdecydował o rozbiórce zrujnowanej instalacji. Joanna Pomarańska – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego mówi Radiu Kielce, że ze względów prawnych nie może ujawnić treści tego orzeczenia.
Wójt Górna Przemysław Łysak informuje jednak, że rozstrzygnięcie jest korzystna dla gminy, a pozostałości po zjeżdżalni będzie musiał uprzątnąć były dzierżawca tego terenu.
W najbliższym czasie, okolice zalewu w Cedzynie czekają rewolucyjne zmiany. Przy akwenie powstaną ścieżki edukacyjne, ścieżka rowerowa z oświetleniem. Teren zostanie oznakowany, pojawią się elementy tzw. małej architektury.
– Powstaną nowe parkingi, ponieważ dokupiliśmy działkę od strony ronda w Cedzynie – informuje wójt.
Przemysław Łysak dodaje, że przetarg na wykonanie tej inwestycji zostanie ogłoszony tak szybko, jak to możliwe, czyli zaraz po otrzymaniu dofinansowania na ten cel z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
– Jest duża szansa, że rozpoczniemy prace jeszcze w tym roku, a co za tym idzie pierwsze efekty będą widoczne na początku następnego sezonu – dodał Przemysław Łysak. Koszt tej inwestycji to ponad 3 miliony złotych.
Zmiany przy zalewie w Cedzynie zostaną wprowadzone także od strony gminy Masłów – informuje Agnieszka Borycka z urzędu gminy.
– Chcielibyśmy wyeksponować ten obiekt pod względem bioróżnorodności, która tam występuje i stworzyć dla mieszkańców strefę dogodną do spędzenia wolnego czasu i wyciszenia się. Zależy nam, żeby przygotować tam ścieżkę pieszo-rowerową – dodaje.
Od strony Masłowa, powstanie m.in. platforma widokowa i altany z tablicami edukacyjnymi. Ponadto zbudowana zostanie kładka na strumieniu wpływającym do akwenu. W tym momencie, mieszkańcy korzystają tam z prowizorycznego przejścia. Masłów na całą inwestycję przewidział 2,5 mln złotych, z czego 85% to dofinansowanie unijne.