Skamieniałe ślady aktywności życiowej trylobita znalazła studentka Uniwersytetu Śląskiego podczas praktyk wakacyjnych w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Trylobity, to wymarłe morskie stawonogi, pokryte charakterystycznym pancerzem. Ich ślady zostały znalezione w Wiśniówce.
Jak mówi doktor Krzysztof Szopa z Katedry Geochemii, Mineralogii i Petrografii śląskiej uczelni – o ile same ślady nie są czymś wyjątkowym, to wrażenie robi bardzo dobra jakość skamieniałości, dzięki której będzie można dowiedzieć się więcej o zwyczajach tych zwierząt.
– To nie ma siły medialnej równej odkryciom dinozaurów, natomiast jest to coś nowego, coś nietypowego. Okaz trafi do naszego muzeum. Poza tym, to nie jest jedyna ciekawa skamieniałość, którą znaleźliśmy podczas praktyk studenckich. W Gałęzicach odkryliśmy piękne szczątki liliowców – informuje naukowiec ze śląskiej uczelni.
Krzysztof Szopa podkreśla, że nasz region jest bardzo cenny dla geologów i paleontologów, a skamieniałości znajdowane w Górach Świętokrzyskich pomagają zrozumieć zjawiska, które zachodziły na naszej planecie przed milionami lat.
– Na tej podstawie możemy odtwarzać czy było tu morze, czy góry. Jaki był klimat, czy to miejsce znajdowało się blisko równika. Mnóstwo informacji paleogeograficznych te znaleziska dostarczają. Nasi naukowcy od kilku dekad badają Góry Świętokrzyskie, a później swoje odkrycia opisują całemu światu – mówi doktor Szopa.
Jak dodaje naukowiec – praktyki studenckie w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej będą kontynuowane.