Pozostałości XVIII-wiecznych złoceń oraz malowane zasłony stanowiące tło obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem odkryto podczas prac konserwatorskich trwających w kościele z Rogowa w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej informuje, że złocenia zostały zabezpieczone, a w partiach, gdzie nie są zachowane wykonane będą ich rekonstrukcje.
Z kolei w trakcie usuwania przemalowań z obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem odsłonięto malowane zasłony stanowiące tło wizerunku. Informacja o nich pojawiała się wcześniej w archiwalnych dokumentach. Beata Ryń dodaje, że badania chemiczne pigmentów ujawniły także pierwotną kolorystykę ołtarza – czarną monochromię wykonaną w technice olejnej.
Kościółek szpitalny pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia z Rogowa pochodzi z 1761 roku.
Prace konserwatorskie w ołtarzu głównym rozpoczęły się w maju tego roku. Bryła ołtarza utrzymana w stylu późnobarokowym posiada ornamentykę rokokową. Kompleksowe prace konserwatorskie mają przywrócić pierwotne walory artystyczne obiektu. Konserwację wsparło finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowita wartość projektu to ponad 79 tys. zł, dofinansowanie resortu wynosi 58,5 tys. zł.