Jak tworzyć ciekawe testy i ćwiczenia interaktywne, w jaki sposób efektywnie pracować z uczniem niepełnosprawnym, a także jak współpracować z rodzicami, by poprawić efekty kształcenia – to tylko część zagadnień, w których szkolić się mogą nauczyciele świętokrzyskich szkół. Warsztaty i konferencje będą organizowane dzięki grantom Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty. Urząd właśnie rozstrzygnął przetarg na wykonawcę szkoleń.
Większość grantów będzie realizowało Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Pieniądze na szkolenia dostaną również Zespół Doskonalenia Zawodowego w Kielcach oraz Centrum Doskonalenia Kadr Oświatowych w Starachowicach.
Jak mówi Jacek Wołowiec, dyrektor ŚCDN, jego placówka będzie prowadziła szkolenia między innymi z prawa oświatowego, bowiem każda szkoła do listopada musi opracować nowy statut.
– Druga grupa szkoleń dotyczy zagadnień dydaktyczno-wychowawczych. Jeden z grantów jest dedykowany efektywnej współpracy z rodzicami, kolejny poświęcony jest pracy z uczniem zdolnym – wymienia Jacek Wołowiec.
Centrum rozpocznie szkolenia z końcem sierpnia. Weźmie w nich udział około tysiąca nauczycieli.
Tomasz Pleban, świętokrzyski wicekurator oświaty podkreśla, że wśród zagadnień, w których doskonalić się będą nauczyciele są również lekcje z użyciem technologii informacyjnych. To ważne, bowiem od września w każdej szkole będą prowadzone zajęcia z programowania.
– Programowanie wchodzi nie tylko w klasach 4-8, ale też 1-3. I ta grupa nauczycieli najbardziej nas interesuje. Zależy nam, żeby nie bali się wprowadzać nowych rozwiązań podczas lekcji. Przypomnę też o rządowym programie „Aktywna tablica”. Z nim również związane jest wykorzystanie technologii informacyjnych – mówi Tomasz Pleban.
Rządowy program „Aktywna tablica” zapewni szkołom nowoczesne pomoce dydaktyczne, między innymi tablice interaktywne, projektory czy interaktywne monitory dotykowe. Program będzie realizowany w latach 2017-2019, a w skali kraju rząd wyda na niego 224 miliony złotych.