Kilkuset kielczan obejrzało inscenizację historyczną, którą zaprezentowano na ulicy Sienkiewicza. W trakcie trwającego godzinę pokazu aktorzy i rekonstruktorzy przedstawili historię najważniejszych wydarzeń, które rozegrały się w Kielcach w sierpniu 1914 roku. Zaprezentowano między innymi wymarsz wojsk carskich, przyjazd do miasta oddziału zwiadowczego Beliniaków oraz ich potyczkę z patrolem rosyjskim.
Paradom wojska oraz inscenizacji potyczek towarzyszyła opowieść narratora, który przybliżał kontekst historyczny, polityczny i społeczny odgrywanych wydarzeń. Nie zabrakło głośnych strzałów z karabinów, przejazdów kawalerii, a nawet używanego na planach filmowych sztucznego dymu, który w pewnym momencie całkowicie przesłonił ulicę Sienkiewcza. Mimo to kielczanie byli zachwyceni.
Przygotowania do pokazu trwały kilka dni. W miejscu inscenizacji w pobliżu hotelu Bristol rozstawiono zabytkowe bryczki i powozy, a ulicą Sienkiewicza przechadzali się aktorzy ubrani w tradycyjne stroje z początku XX w. Dzięki temu sceny wyszły perfekcyjnie, ponieważ fragmenty widowiska były nagrywane, a część ujęć posłuży do powstającego filmu „Piosnka o Belinie” – obrazu o charakterze historyczno-patriotycznym.
Robert Mazur dowódca Kieleckiego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, koordynator dzisiejszego przedsięwzięcia przyznał, że zależy mu, aby dzięki tej inscenizacji więcej kielczan poznało historię swojego miasta.
Udział w wydarzeniu wziął również senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń. Jak powiedział – cieszy się, że Kielce doczekały się tak profesjonalnej, zakrojonej na wielką skalę inscenizacji.
– Jest to bardzo dobry moment, aby przypomnieć sobie lub zapoznać się z tym bardzo ciekawym epizodem z historii naszego miasta – powiedział senator.
Rekonstrukcja, która odbyła się przed hotelem Bristol nawiązywała do wydarzeń z 1914 roku, kiedy to „siódemka Beliny” przyjechała do Kielc. Grupa zwiadowcza zatrzymała się w hotelu na obiad. Podczas posiłku poinformowano, że do Kielc wjechał patrol rosyjski. Wtedy rozpoczęła się potyczka – zwycięzka dla Polaków.
W inscenizacji wzięło udział około 80 profesjonalnych rekonstruktorów z całej Polski.