Wystawę „Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego” opracowaną przez krakowską delegaturę IPN można oglądać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowcu. Ekspozycja za pomocą zdjęć i archiwalnych materiałów prezentuje trudne i skomplikowane losy Legionów Polskich w latach I wojny światowej, od czasu wymarszu z krakowskich Oleandrów w sierpniu 1914 r. do chwili odzyskania niepodległości.
O zaprezentowanie wystawy zabiegało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec, które w 150 rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego oraz w roku ogłoszonym przez Sejm rokiem Marszałka chce przypomnieć związki Józefa Piłsudskiego z ziemią opatowiecką.
Towarzystwo podjęło się organizacji kilku wydarzeń patriotyczno-kulturalnych związanych z tą tematyką – informuje prezes stowarzyszenia Anna Kowalczyk.
– Wystawa jest pierwszym z działań, które zamierzamy podjąć, by spopularyzować wiedzę na temat naszych związków z Marszałkiem. Ziemia opatowiecka jest nasączona ważną historią, ale niestety jesteśmy pomijani w większości publikacji poświęconych tej tematyce. Dla nas jest to bardzo ważne, dlatego chcemy promować naszą historię – podkreśliła Anna Kowalczyk.
Jedną z imprez promujących historię miejscowości będzie uroczystość „Opatowiec w hołdzie marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i Jego Legionom” zaplanowana na 14 września. Weźmie w niej udział m.in. aktor Piotr Cyrwus – mówi Zofia Aleksandra Sobczyk ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec.
– Będzie to widowisko trójwymiarowe, czyli dźwięk, słowo i obraz, dzięki któremu będziemy chcieli odwołać się nie tylko do postaci Józefa Piłsudskiego i jego związków z naszą ziemią, ale przy okazji pokazać naszą miejscowość z całym jej bogactwem historycznym i kulturalnym i pobudzić tym samym wrażliwość mieszkańców naszej gminy – powiedziała Zofia Aleksandra Sobczyk.
Wystawę można oglądać w opatowieckim domu kultury od poniedziałku do piątku, do końca września. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec na realizację wydarzeń kulturalnych poświęconych tematyce piłsudczykowskiej uzyskało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.