6 sierpnia z Krakowa do Kielc wyruszy 52. Marsz szlakiem I Kompanii Kadrowej. 160-kilometrową trasę tradycyjnie przejdzie kilkaset osób związanych ze środowiskami patriotycznymi upamiętniając w ten sposób czyn zbrojny Józefa Piłsudskiego z 1914 roku.
Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” informuje, że tegoroczne uroczystości w Krakowie upłyną pod znakiem Kielc.
– Do Krakowa zawieziemy ziemię z dwóch pól bitewnych Chotowa i Oleszna w powiecie włoszczowskim. Ziemia zostanie złożona u stóp Wawelu pod kamieniem węgielnym gdzie powstać ma pomnik Armii Krajowej, a także przy Kopcu Niepodległości Marszałka Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu. To miejsce jest szczególnie ważne, gdyż znajduje się tam ziemia z 4 tysięcy pól bitewnych i miejsc uświęconych krwią w walkach o niepodległość z czasów I i II wojny światowej – zaznacza Dionizy Krawczyński.
Następnie na krakowskich Oleandrach, gdzie grupowali się strzelcy komendanta Józefa Piłsudskiego, odbędzie się uroczysty apel, oraz przemarsz przez centrum miasta. Później, uczestnicy udadzą się do podkrakowskich Michałowic, gdzie obalono słupy graniczne zaboru rosyjskiego. Po zgrupowaniu wyruszą w 160-kilometrowy marsz szlakiem „Kadrówki” do Kielc.
Piechurzy, pokonując polnymi i leśnymi drogami trasę z Krakowa odwiedzą między innymi Miechów, Wodzisław, Jędrzejów i Chęciny. Do Kielc dotrą 12 sierpnia.
Nowością w tym roku jest, że na całej długości marszu będzie im towarzyszyła ekipa filmowa. Przemarsz zostanie nagrany, a zebrany materiał posłuży do przygotowania filmu o „Kadrówce”.
Dionizy Krawczyński zaznacza, że „Kadrówka” Józefa Piłsudskiego dała początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Dodaje jednocześnie, że przyszły rok, kiedy będziemy świętować jubileusz odzyskania niepodległości będzie też doskonałym momentem, aby wspominać czyn zbrojny Józefa Piłsudskiego.