Trzeci Skarżyski Piknik Historyczny odbywa się w Muzeum im. Orła Białego. W programie przewidziano, m.in., pokazy grup rekonstrukcyjnych, wystawę pojazdów militarnych, pokazy taktyki i umundurowania wojskowego. Można też zobaczyć jak wyglądał szpital polowy, czy obóz Wikingów.
Monika Kowalczyk-Kogut, dyrektor muzeum poinformowała, że można zobaczyć nie tylko formacje wojskowe z czasów pierwszej i drugiej wojny światowej, ale także współczesne jak np. jednostkę „Grom”. Zaznaczyła, że placówka nie chce ograniczać się tylko do jednego okresu historycznego. Dlatego co roku zapraszane są grupy rekonstrukcyjne prezentujące różne epoki. W tym roku są to Wikingowie.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu prezentowała walki bronią białą oraz szermierkę na bagnety. Paweł Murawski, komendant grupy zaznacza, że szermierka w II Rzeczpospolitej była bardzo popularna. Pokazywane są pojedynki według zasad z lat dwudziestych i trzydziestych minionego stulecia z całym obowiązującym rytuałem, czyli m.in. z powitaniami i pozycjami szermierczymi.
Do Skarżyska-Kamiennej przyjechała również m.in. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstaniec Śląski z Wodzisławia Śląskiego, która pokazywała jak wyglądał szpital polowy z okresu drugiej wojny światowej Niemieckiego Czerwonego Krzyża. Po placu jeździli również żołnierze Wehrmachtu na motocyklu BMW z karabinem maszynowym MG-34.
Podczas pikniku Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” prezentuje dwa epizody związane z historią oddziału Armii Krajowej dowodzonego przez Zbigniewa Kruszelnickiego ps. „Wilk”. Z kolei Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży nawiązuje do tradycji formacji, która walczyła w 1939 roku pod Iłżą. Dowodził nią pułkownik Emil Fieldorf „Nil”, w okresie okupacji niemieckiej szef Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej. W Skarżysku są w mundurach Armii Polskiej formowanej we Francji od 1917 roku.
Piknik historyczny potrwa do 18.