Kolejne ludzkie szkielety zostały odkryte podczas prac budowlanych przy ulicy Kadłubka na Osiedlu Zamoście w Jędrzejowie. Za cmentarzem cysterskim natrafiono na zbiorową mogiłę ze szczątkami 6 młodych mężczyzn.
LPochowani byli w bardzo prostych trumnach. W miejscu ich odkrycia nie natrafiono na żadne osobiste przedmioty, ani fragmenty ubrań. Drogowcy powiadomili władze gminy. Marta Pędzik-Prawda z magistratu informuje, że to kolejne podobne odkrycia. Przed rokiem, podczas budowy kanalizacji natrafiono na cztery zbiorowe pochówki.
Badający sprawę archeolodzy wykluczyli związek pochówków z istniejącym w bliskim sąsiedztwie cmentarzem, gdyż już wstępne oględziny wskazały na znacznie wcześniejsze pochodzenie szczątków. Według wstępnych ustaleń, obecne znaleziska i te odkryte rok temu mogą pochodzić z 1831 roku, czyli z okresu Powstania Listopadowego. Istnieją notatki, które mówią, iż w sierpniu i wrześniu tamtego roku, przy Klasztorze Cysterskim działał szpital polowy dla rosyjskich jeńców. Mogło tam przebywać około 600 osób, z czego wielu zmarło w wyniku odniesionych ran oraz z wyczerpania. Hipotezę tę zdaje się potwierdzać znaleziony dwa lata temu przy jednym z pierwszych odkrytych szkieletów szkaplerz przedstawiający Matkę Boską Smoleńską i Świętego Mikołaja.
Krzysztof Ślusarek, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego twierdzi, że możliwe jest też inne pochodzenie pochówków. Badacze datują je okres od XVII do XIX wieku, dlatego również dobrze mogą to być szkielety żołnierzy z 1794 roku, kiedy przed Bitwą pod Szczekocinami, w Jędrzejowie stacjonował Tadeusz Kościuszko, a później przemieszczały się tam wojska pruskie i rosyjskie.
Jak zapowiada Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa, będzie prowadzona kwerenda, ponieważ na Ziemi Jędrzejowskiej jest bardzo mało informacji lub miejsc związanych z Powstaniem Listopadowym.
– Byłby to dla „biały kruk” jeżeli chodzi o to powstanie” – dodaje burmistrz Piszczek.
Obecnie znalezione szkielety znajdują się w Klasztorze Ojców Cystersów w Jędrzejowie. Na początku sierpnia zostaną pochowane na Cmentarzu Parafialnym Klasztoru Ojców Cystersów. Po przeprowadzeniu dokumentacji archeologicznej przy mogile ustawiona zostanie pamiątkowa tablica.