Ponad 10 tysięcy zgłoszeń pojawiło się od października na Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie świętokrzyskim. Dzięki aplikacji każdy może podzielić się z policją informacjami o niebezpiecznych miejscach i sytuacjach, które zauważył.
Jak informuje Damian Janus z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach mieszkańcy najczęściej zgłaszają przekraczanie dowolnej prędkości, nieprawidłowe parkowanie, a także spożywanie alkoholu w miejscu publicznym.
– Często dostajemy sygnał o niebezpieczeństwach, które pojawiają się na kieleckim rynku. Tam odnotowujemy informacje o żebractwie, bezdomności i nielegalnym spożywaniu alkoholu. W związku z tym na miejscu pojawia się więcej patroli policji – mówi Damian Janus.
Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaznaczyć punkt na mapie i dodać jedną z 25 kategorii. Policjanci mają 7 dni na zweryfikowanie informacji przesłanej przez użytkownika. Jak dodaje Damian Janus, mapa jest doskonałym narzędziem do komunikowania się mieszkańców z policją, ponieważ nie każdy ma odwagę aby zadzwonić na komisariat.
– Niektórzy wolą włączyć komputer, kliknąć na mapie i zgłosić nieprawidłowość. Dzięki aplikacji każda osoba, która ma jakieś uwagi może je anonimowo zakomunikować – powiedział policjant.
W ostatnim czasie doszło do zmiany jednej kategorii. Nie ma już nieprawidłowego oznakowania drogi, które można zgłosić zaznaczając nieprawidłową infrastrukturę drogową. W zamian za to pojawiła się nowa opcja dotycząca miejsc, gdzie można spotkać bezpańskie psy. Należy pamiętać, że zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie są równoznaczne z pilną interwencją policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.