Pałac Wielopolskich w Chrobrzu wzbogacił się o kolekcję starych sprzętów elektronicznych z ubiegłego stulecia. Większość stanowi pokaźna kolekcja odbiorników radiowych. Działacze ze stowarzyszenia „Beldonek”, którzy sprawują pieczę nad tamtejszym Ośrodkiem Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia zajmą się teraz zbadaniem i opisaniem eksponatów, a następnie zaprezentują je w formie stałej ekspozycji.
Archaiczny sprzęt przekazał na ręce stowarzyszenia Paweł Michalski, którego ojciec przez wiele lat zbierał stary sprzęt elektroniczny. Jak tłumaczy, na jego prośbę postanowił przekazać po jego śmierci kolekcję do któregoś z regionalnych muzeów. Tak eksponaty trafiły do Chrobrza.
Paweł Michalski uważa, że Pałac Wielopolskich jest odpowiednim miejscem do przechowywania tego typu okazów. Dodał, że większość z nich pochodzi z regionu Ponidzia.
Adam Ochwanowski ze stowarzyszenia „Beldonek” informuje, że pokaźna kolekcja radioodbiorników zostanie w najbliższym czasie opisana i poddana ekspertyzie. Dodał, że podjęte zostaną również starania, by uruchomić niektóre ze sprzętów, co pozwoli pokazać ich funkcjonalność.
– Myślę, że będzie to ciekawa ekspozycja i dobra lekcja historii w szczególności dla zapatrzonej dziś wyłącznie w Internet młodzieży - podkreślił działacz Ośrodka Kulturalno-Historycznego „Beldonek”.
Ekspozycja ma być otwarta jesienią. Obecnie w Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu podziwiać można m.in. archeologiczne perełki, które na przestrzeni lat studenci z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli w trakcie prac prowadzonych w pobliskich Pełczyskach. Ich praca, zwarta w formie wystawy przybliża historię osadnictwa na Ponidziu.
Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia w Chrobrzu otwarty jest dla zwiedzających od środy do niedzieli.