Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przeszła gruntowny remont. Dzięki modernizacji, większość sal chorych ma własny węzeł sanitarny, ale w zamian zmalała liczba łózek. Do tej pory było ich ponad 60, teraz będzie 46.
Jak informuje Andrzej Domański, dyrektor szpitala, dzięki inwestycji powstał również zespół gabinetów lekarskich wraz z salą dydaktyczną.
– Lecznica w przyszłości będzie aspirowała do miana szpitala uniwersyteckiego, dlatego niezbędne jest dostosowanie poszczególnych oddziałów i klinik do standardów. Przede wszystkim zmienił się układ komunikacyjny, co usprawni pracę personelu – dodaje.
Generalną modernizację przeszły także instalacje: elektryczna, gazów medycznych, wentylacji i klimatyzacji oraz wodno – kanalizacyjna. Jak informuje profesor Stanisław Głuszek, kierownik kliniki, rocznie leczonych jest tam ponad 4 tysiące pacjentów. Specjaliści wykonują około 2 tysięcy zabiegów.
– Koncentrujemy się na zabiegach z zakresu chirurgii przewodu pokarmowego. Od kilku lat wykonujemy także zabiegi bariatryczne, czyli leczące otyłość – wylicza profesor Stanisław Głuszek.
Specjaliści z Kliniki Chirurgii szpitala na Czarnowie planują także wykonywanie transplantacji nerek. Te zabiegi w lecznicy będą wykonywane prawdopodobnie za dwa lata. Remont kliniki trwał od listopada 2016 i kosztował prawie 2 mln 370 tys. zł. Pieniądze pochodziły ze środków własnych szpitala.