Mury dawnego dworu lub pałacu zostały odkryte podczas prac archeologicznych w Mnichowie w gminie Jędrzejów w obrębie tzw. Starego Sadu.
Z analizy historycznych dokumentów źródłowych wynika, że są to pozostałości po murach fundamentowych obiektu, którego pochodzenie datuje się na XVII w. W późniejszych latach wykorzystane one były przy budowie budynków folwarcznych. Najprawdopodobniej dwór należał do rodziny Łubieńskich herbu Pomian, którzy nabyli majątek w Mnichowie w II połowie XVII wieku - informuje Grzegorz Maruszak, kierownik referatu inwestycji Urzędu Miejskiego w Jędrzejowie. Badania archeologiczne prowadzone były z uwagi na fakt, że gmina Jędrzejów od ponad 2 lat przygotowuje się do rewitalizacji tego miejsca.
Jak mówi Halina Myślińska-Kuśmierz – sołtys Mnichowa mieszkańcy wnioskowali, aby teren ten zagospodarować na miejsce do rekreacji, gdzie mogliby się spotkać, odpocząć i przyjemnie spędzić wolny czas. Zgodnie z projektem na placu ma powstać scena z małą widownią, parking, wytyczone mają być alejki oraz miejsce na plac zabaw dla dzieci. Ponadto, w planach jest również altana z miejscem na ognisko. Cały plac ma być oświetlony. Planowana rewitalizacja ujęta została w Planie Odnowy Wsi Mnichów na lata 2016-2022 – dodaje pani sołtys.
Jak się okazuje, na podstawie wyników badań archeologicznych gmina Jędrzejów ponownie będzie mogła wystąpić do konserwatora zabytków o uzgodnienie dokumentacji projektowej. Jest duża szansa na to, aby gmina mogła przystąpić do kolejnych działań związanych z planowaną rewitalizacją – mówi Grzegorz Maruszak, kierownik referatu inwestycji Urzędu Miejskiego w Jędrzejowie.
Planowana rewitalizacja tzw. Starego Sadu w Mnichowie ujęta została w Planie Odnowy Wsi Mnichów na lata 2016-2022 -dodaje pani sołtys. Z dokumentów źródłowych wynika, iż dwór w Mnichowie istniał od co najmniej XV wieku. Miejscowość ta jest jedną z najstarszych wsi w regionie. Wspominają o niej dokumenty z 1153 roku. Wiadomo, że wieś istniała już w latach 1109-1118.