Pokazy archeologii eksperymentalnej, warsztaty archeologiczne, codzienne życie człowieka neolitu i wczesnej epoki brązu będzie można zobaczyć w weekend w Rezerwacie „Krzemionki” k. Ostrowca Świętokrzyskiego, w ramach VI Krzemieniowskich Spotkań z Epoką Kamienia.
Głównym punktem święta archeologii w Krzemionkach będzie pokaz specjalny. W poprzednich latach Drużyna Wojów Wiślanych Krak z Krakowa prezentowała m.in. dawne zwyczaje związane z żniwami, pochówkiem czy pradawną technikę stawiania menhirów, czyli ogromnych głazów.
– W tym roku gwoździem naszych spotkań będzie pokaz „Rytuał Słońca”, czyli wierzenia i hipotetyczny, według ostatnich odkryć archeologicznych, sposób oddawania czci słońcu jako bóstwu – powiedział dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim Włodzimierz Szczałuba.
Rekonstrukcyjne grupy archeologiczne przybliżą wszystkim zainteresowanym czasy, w których na okolicznych terenach górnicy wydobywali krzemień. Pokazy dotyczyć będą różnych aspektów codziennego życia w neolicie i wczesnej epoce brązu.
– Począwszy od zdobywania, przygotowywania pożywienia, przez lepienie i wykonywanie naczyń, szykowania ubiorów i to wszystko, co związane jest z krzemieniem. Czyli sposoby jego wydobycia, obrabiania, wykonywania narzędzi górniczych i sposoby ich wykorzystywania – podkreślił Szczałuba.
Przez dwa dni weekendu w Krzemionkach będą trwały warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej, które poprowadzą archeolodzy oraz entuzjaści i pasjonaci tej dziedziny nauki z całej Polski.
– Pokażemy wykorzystanie współczesnych technik i nowoczesnych rozwiązań, w badaniu archeologii, m.in. pomiary traseologiczne, czyli obserwowanie pod mikroskopem śladów pracy narzędzi krzemiennych. Przygotowaliśmy także specjalny blok edukacyjny z zabawami i konkursami dla najmłodszych miłośników archeologii – dodał dyrektor muzeum.
Święto archeologii w Krzemionkach zainauguruje Rajd Pieszy Szlakami Neolitu na trasie Ostrowiec – Ruda Kościelna – Krzemionki – Ostrowiec. Początek wymarszu o godz. 8.30 spod ostrowieckiego kina „Etiuda”.
Podostrowieckie kopalnie krzemienia pasiastego pochodzą z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu (funkcjonowały pomiędzy IV a II tysiącleciem p.n.e). W Krzemionkach zlokalizowano ok. czterech tys. szybów połączonych siecią chodników; mają do dziewięciu metrów głębokości. W kopalniach ze skał wapiennych wydobywano krzemień, który służył do wytwarzania narzędzi. Wyrabiane potem krzemienne siekiery rozprowadzono w odległości nawet kilkuset kilometrów od kopalń.
Kopalnie w Krzemionkach odkrył tu w 1922 r. urodzony w Ostrowcu geolog, prof. Jan Samsonowicz. W muzeum można zwiedzać m. in. podziemną trasę utworzoną z połączenia pokopalnianych wyrobisk.