Architektura oraz informatyka są najbardziej popularnymi kierunkami tegorocznego naboru Politechniki Świętokrzyskiej. W przypadku tego pierwszego, o jedno miejsce walczyły trzy osoby, natomiast jeżeli chodzi o informatykę to statystycznie o jedno miejsce starało się ponad dwóch kandydatów.
Kielecka uczelnia przygotowała w tym naborze nieco ponad 1200 miejsc na 19 kierunkach studiów. W sumie, w elektronicznym systemie rekrutacji zarejestrowało się 1700 osób.
Dziś politechnika podsumowała pierwszy etap naboru. Profesor Artur Maciąg, prorektor do spraw studenckich i dydaktyki kieleckiej uczelni mówi, że mimo mniejszej liczby absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, rekrutacja była nieco lepsza niż ubiegłoroczna. Co więcej, dzięki zmianie w systemie finansowania uczelni wyższych, szkoły wyższe nie starają się już przyjąć wszystkich chętnych kandydatów.
– To jest zła wiadomość dla części kandydatów, ale dobra z punktu widzenia jakości kształcenia. Część osób w tym roku na studia się po prostu nie dostanie – zapowiada Artur Maciąg.
Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor politechniki podkreśla, że w nadchodzącym roku akademickim będzie więcej studentów zagranicznych. Do tej pory zarejestrowało się 30 kandydatów, głównie z Ukrainy i Białorusi, którzy chcą studiować w języku polskim. Rektor ma nadzieję, że kształcić się w politechnice będą chcieli też studenci z innych krajów. Nie muszą znać polskiego, uczelnia na każdym wydziale może prowadzić jeden kierunek wykładany w języku angielskim.
– To wymaga kadry, która zna język i taką mamy. Przygotowane są też programy studiów po angielsku. Mamy pięć wydziałów więc jesteśmy gotowi uruchomić pięć kierunków anglojęzycznych. Oczywiście jeśli będzie więcej chętnych to w przyszłości możemy rozszerzyć tę liczbę. Wszystkich kierunków mamy 19 – mówi rektor.
Jutro Politechnika Świętokrzyska rozpocznie nabór uzupełniający na wybranych kierunkach. O tym, gdzie jeszcze będą poszukiwani kandydaci na studentów zdecydują dziekani poszczególnych wydziałów. Jednak pewne jest, że wśród uzupełnianych kierunków będą, m.in., odnawialne źródła energii, transport, wzornictwo przemysłowe, a także zarządzanie i inżynieria produkcji. Rekrutacja potrwa do 24 lipca.
Jeśli duża grupa zakwalifikowanych kandydatów nie doniesie kompletu dokumentów nabór uzupełniający będzie możliwy nawet we wrześniu. Przyszli studenci mają czas na doniesienia świadectwa maturalnego do 22 lipca.