Prawdopodobnie w styczniu 2018 roku zostanie złożony oficjalny wniosek o wpisanie Krzemionek Opatowskich na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Włodzimierz Szczałuba, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim mówi, że prace nad przygotowaniem wniosku są mocno zaawansowane, a do końca sierpnia zostanie sporządzona wersja robocza dokumentu nominacyjnego, który trafi do ekspertów z Paryża.
Zasadnicze części tego wniosku zostały już opracowane. Dyrektor instytucji podkreśla, że eksperci UNESCO będą mieli możliwość wcześniej przyjrzeć się dokumentacji i ewentualnie wskazać braki. Do końca roku będzie czas, aby je poprawić.
Muzeum ściśle współpracuje z Narodowym Instytutem Dziedzictwa oraz z międzynarodowym ekspertem Barrym Gamble’em, który do tej pory na listę światowego dziedzictwa wprowadził 4 obiekty. Za jego sprawą trzy dni temu, podczas 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie, wprowadzono na listę kopalnię srebra w Tarnowskich Górach.
Jak informuje Włodzimierz Szczałuba, pomoc Barry’ego Gamble’a jest nieoceniona i pozwala twierdzić, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Jest on specjalistą do spraw dziedzictwa przemysłowego i górnictwa, doskonale orientuje się w działaniach komisji oraz rozmawia na temat ostrowieckiego zabytku z pozostałymi ekspertami w Paryżu.
Przygotowany przez muzeum i instytut wniosek oficjalnie zostanie złożony na początku roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na decyzję komisji o wpisaniu na listę trzeba będzie poczekać około półtora roku. Prawdopodobnie w lipcu 2019 roku dowiemy się, czy Krzemionki Opatowskiego będą 16 polskim obiektem wpisanym na tę prestiżową listę.