Cztery dni zawodów, 18 kategorii i około 1100 uczestników z niemal 70 krajów świata, w tym 32 Polaków weźmie udział w Mistrzostwach Świata w układaniu kostki Rubika w Paryżu. Wśród nich, między innymi, Igor Kowalczyk z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Uczestnicy mistrzostw będą rywalizować w takich konkurencjach, jak układanie kostki za pomocą najmniejszej liczby ruchów, z zamkniętymi oczami, jedną ręką czy stopami. Punktem kulminacyjnym będzie układanie klasycznej kostki Rubika na czas. Najlepsi rozwiązują tę łamigłówkę w pięć sekund – rekord świata Australijczyka Feliksa Zemdegsa to 4,73 sekundy. Organizatorzy przygotowali pulę nagród w wysokości prawie 21 tysięcy euro, a najwyższa możliwa wygrana to 3 tysiące euro.
Oprócz rywalizacji w różnych kategoriach, podczas zawodów odbędzie się także Pierwszy Puchar Narodów kostki Rubika, podczas którego zawodnicy z poszczególnych krajów będą rywalizować w trzyosobowych drużynach.
Nasi reprezentanci mają duże szanse na dobre wyniki, ponieważ od lat znajdują się w światowej czołówce. Podczas ostatnich Mistrzostw Europy, które odbyły się w 2016 roku w Pradze, zdobyli jedenaście medali, z czego aż pięć złotych. Z Mistrzostw Świata w 2015 roku w Sao Paulo przywieźli natomiast cztery krążki – trzy srebra i jeden brąz.
Kostka Rubika i związane z nią zawody cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Rekord świata pobity podczas pierwszych Mistrzostw Świata w Budapeszcie w 1982 roku nie robi już na nikim wrażenia. Jak podaje na swojej stronie Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu, ówczesny rekordzista z wynikiem 22.95 sekund zajmowałby w dzisiejszym światowym rankingu 31182 miejsce! – mówi Ewa Turowska – koordynator ds. marketingu z firmy TM Toys sp. z o.o., która jest dystrybutorem kostki Rubika w Polsce.
Kostka Rubika
Powstała w 1974 roku. Jej pomysłodawca – węgierski architekt Erno Rubik – chciał za jej pomocą rozwijać wyobraźnię przestrzenną u studentów. Sam po raz pierwszy układał ją ponad miesiąc. Kostka szybko okazała się ogromnym hitem na całym świecie – łącznie sprzedano ponad 450 milionów egzemplarzy, co oznacza, że posiada ją prawie 6 procent światowej populacji. To czyni ją najlepiej sprzedającą się zabawką wszechczasów.