Przy Politechnice Świętokrzyskiej powstaje miasteczko namiotowe Międzynarodowego Festiwalu Harcerskiego Kultury Młodzieży Szkolnej.
Namioty i całą infrastrukturę związana z obozem rozstawia drużyna sztabowa, do której mógł się zgłosić każdy harcerz. Grupa liczy 25 osób, a są wśród nich osoby z Kielc, Buska Zdroju, Ostrowca, ale także Rzeszowa. Harcmistrz Mateusz Ślaski z Hufca ZHP Starachowice, koordynator drużyny, powiedział że na razie udało się postawić namioty. Została także przygotowana nawierzchnia pod ogrodzenie a także jeszcze dzisiaj ma być podłączony prąd, aby miasteczko mogło być oświetlone.
Maciej Pietrzczyk, rzecznik prasowy festiwalu, informował, że przed harcerzami jeszcze sporo pracy, tym bardziej, że są w miejscu w którym trzeba wszystko przygotować od podstaw. Dodaje, jednak, że gdy miasteczko zostanie ukończone, teren przy Politechnice, stanie się fajnym miejscem integracji uczestników.
Miasteczko festiwalowe znajduje się od strony Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego, naprzeciwko internatu Zespołu Szkół Elektronicznych. Miejsce będzie dostępne dla wszystkich chętnych codziennie od 14 do 21 lipca w godzinach od 10:00 do 14:00.
Harcerze przy współpracy z kieleckimi instytucjami, będą prowadzić różnego rodzaju animacje. Będą to między innymi warsztaty plastyczne z Młodzieżowym Domem Kultury, zajęcia z robienia skakanek i hula hop wraz z Instytutem Dizajnu, nauka sztuki linorytu pod okiem pracowników Muzeum Historii Kielc, a także nauka robienia lalek i warsztaty teatralne z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś”. Natomiast 21 lipca – od 10 do 15, będzie można uczestniczyć w przeglądzie kapel rockowych, w ramach warsztatów „Młodzi dobrze rokujący”.
Podczas Festiwalu na Kadzielni odbędą się również dwa duże koncerty. Pierwszy Gospodarze Gościom odbędzie się 16 lipca, natomiast tydzień później, 22 lipca, będzie można uczestniczyć w koncercie galowym laureatów.
Wśród tegorocznych gości będzie można zobaczyć zespół „Kwiat Podola” z Ukrainy, a także grupy z Armenii i Kanady. W ramach festiwalu będzie też prowadzone festiwalowe biuro turystyczne oferujące wycieczki po regionie.
Pierwszy raz festiwalowi goście zaprezentują się kielczanom 14 lipca w korowodzie który wyruszy spod pomnika Henryka Sienkiewicza i przejdzie na rynek, gdzie odbędzie się pierwszy koncert z cyklu „Zakręceni na Kielce”.