Wakacje to okres dalekich, długich podróży samochodem. Często drogami, których nie znamy. Aby podróż przebiegła bez zbędnych niespodzianek dobrze jest więc wcześniej zapoznać się z przebiegiem trasy, jak nas czeka. Gdzie znajdziemy informacje na ten temat?
Oczywiście w Internecie. Wiele portali pozwala bowiem sprawdzić, gdzie tworzą się korki, a także porównać ze sobą różne warianty trasy. Instruktor doskonalenia techniki jazdy Szkoły Auto ŠKODA Radosław Jaskulski radzi więc, aby przede wszystkim przeanalizować trasę, którą zamierzamy podróżować. Podpowiada żeby weryfikować plan trasy wyznaczony przez samochodową nawigację. Najkrótsza droga wcale nie oznacza, że będzie najszybsza. Czasem warto nadłożyć kilometrów i pojechać autostradą lub drogą ekspresową.
W przypadku podróży autostradami i trasami szybkiego ruchu warto zaplanować także wizytę na stacji paliw. Jadąc niektórymi autostradami – chociażby A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Toruniem – możemy mieć z tym problem, bo przy autostradzie nie ma jeszcze stacji paliw. Kłopoty z tankowaniem są też na trasie S8 Łódź – Wrocław.
Planując podróż warto więc odwiedzić na przykład serwis internetowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (www.gddkia.gov.pl). Dowiemy się z niego nie tylko o miejscach, w których są prowadzone remonty, ale także o tych, w których doszło do wypadku i z tego powodu są utrudnienia.
W trakcie podróży, nie mając dostępu do Internetu, można natomiast zadzwonić pod numer telefonu 19 111. Kontaktując się z infolinią Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad również uzyskamy informacje na temat utrudnień oraz – chociażby – najbliższych stacji paliw.
Jeżeli zamierzamy natomiast wyjechać poza granicę Polski warto odwiedzić portal www.pzmtravel.com.pl. Dowiemy się z niego, między innymi, o cenach winiet niezbędnych do podróżowania trasami szybkiego ruchu, kosztach tankowania, a także wymaganym wyposażeniu samochodu.