Areszt Śledczy w Kielcach chce uczyć osadzonych historii Polski i kształtować w nich poczucie patriotyzmu. W związku z tym, po raz piąty organizuje dla osób skazanych warsztaty i konferencje, podczas których przybliżane są wydarzenia i sylwetki bohaterów biorących udział między innymi w II wojnie światowej – informuje Jacek Markowski, rzecznik instytucji.
– Wydaje mi się, że mało kto, przed wejściem do Aresztu, zdaje sobie sprawę, czym jest patriotyzm. Zadaniem personelu jest kształtowanie postawy patriotycznej i uświadamianie osobom osadzonym na czym on polega – powiedział rzecznik.
Program realizowany jest na terenie Aresztu Śledczego w Kielcach i poza murami zakładu. Uczestnicy brali już udział w warsztatach w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni oraz Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.
Norbert, który odbywa karę 15 lat pozbawienia wolności za rozbój twierdzi, że takie warsztaty dają możliwość kontaktu ze światem zewnętrznym i może zwiedzać ciekawe miejsca nie tylko w województwie świętokrzyskim. Ostatnio brał udział w wycieczce edukacyjnej do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.
– Ostatni raz byłem tam w szkole. Dopiero teraz zrozumiałem co tam naprawdę się wydarzyło. Zrobiły na mnie ogromne wrażenie buty ofiar i widok komór gazowych – powiedział.
Program Patrioci 2017 to autorski projekt Aresztu Śledczego w Kielcach. Biorą w nim udział zarówno kobiety jak i mężczyźni. Kolejne warsztaty dla osadzonych odbędą się w Muzeum Historii Kielc.