Stowarzyszenie im. Jana Karskiego przygotowało, jak co roku, obchody rocznicy pogromu kieleckiego.
Dziś, w 71 rocznicę wydarzeń z 4 lipca uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14:00, modlitwą przy grobie ofiar pogromu na cmentarzu żydowskim, na kieleckim Pakoszu.
Najpierw „Modlitwę za zmarłych” odmówił Naczelny Rabin Polski – Michael Schudrich, poprzedzając ją słowami – „kiedy ból jest tak mocny, że już brakuje słów, pozostaje modlitwa…”
Potem za zamordowanych w pogromie i za zabójców modlili się chrześcijanie, buddyści i muzułmanie. Ta część uroczystości zakończyła się zapaleniem kadzidełka i zniczy oraz złożeniem kamieni przy grobie ofiar pogrom.
O 15:30 uroczystości przeniosły się przed pomnik Menora.
Współorganizatorem drugiej części obchodów było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Artur Hofman, szef Towarzystwa, przypomniał okoliczności jakie doprowadziły do tragedii a Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. J. Karskiego, opowiedział o historii kieleckiego getta. Zabrzmiały też melodie żydowskie, które zaprezentował skrzypek Teatru Żydowskiego w Warszawie – Mirosław Kużniak.
O godzinie 16:00 uroczystości przeniosły się pod kamienicę przy ul. Planty 7/9, gdzie uczniowie kieleckich szkół odczytali po polsku, w jidisz, po hebrajsku i angielsku inskrypcje z nagrobka pomordowanych 4 lipca z cmentarza żydowskiego, przypomnieli ich nazwiska i niektóre życiorysy a przy napisanych na chodniku nazwiskach zapłonęły znicze.
– To ważne, by młodzi ludzie przekazywali ostrzeżenie, że nienawiść wobec ludzi innej religii, narodowości, innego spojrzenia na świat może być również dziś przyczyną tragedii – mówił Bogdan Białek prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
Tą częścią uroczystości szczególnie wzruszony był Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.
Obchody zakończył koncert kantorów żydowskich ze Stanów Zjednoczonych i z Polski przed budynkiem dawnej kieleckiej synagogi.
Drugi dzień trwała też konferencja naukowa „Relacje polsko – żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy”, organizowana wspólnie przez kielecką delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii UJK. Prelekcje i dyskusje odbyły się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”. W konferencji wzięli udział badacze z Polskiej Akademii Nauk, uniwersytetów i ośrodków naukowych w kraju, a także w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.