We wsi Bór Kunowski w gminie Brody odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z. 4 lipca 1943 roku. Tego dnia hitlerowcy spalili wieś w odwecie za pomoc partyzantom. 22 mieszkańców wsi zostało spalonych żywcem w jednej ze stodół, w tym sześć kobiet i dziewięcioro dzieci. Pozostali byli rozstrzeliwani w czasie obławy w lesie.
Stanisława Pszonak tego dnia miała przystąpić do pierwszej komunii świętej. Z ciotką i bratem schowała się na polu, w zbożu. Tam znalazł ich niemiecki żandarm, ale kazał uciekać im do domu. Oni ocalili życie, zginął jednak ojciec i brat. Niemcy nie pozwolili pogrzebać ciał zamordowanych na cmentarzu. Spoczywali we wspólnej mogile w lesie, dopiero po wojnie ciała przeniesiono na cmentarz w Kunowie.
Dziś w miejscu polowej mogiły w lesie w Borze Kunowskim, gdzie stoi pomnik upamiętniający pacyfikację wsi, została odprawiona msza święta. W kazaniu ks. Tomasz Lis, rzecznik diecezji sandomierskiej, pochodzący z gminy Brody, przypomniał słowa papieża Benedykta XVI. Mówił, że męczeństwo jest DNA Kościoła. Ten kod, przekazywany z pokolenia na pokolenie, tworzy tożsamość narodową i lokalną. Zadaniem współczesnych jest zachowywać pamięć o przeszłości i przekazywac ją następcom.
Obecni na uroczystości kombatanci podkreślali, że ich obowiązkiem jest uczestniczenie w uroczystościach patriotycznych. Szczególnie ważne w ich opinii jest przekazywanie wartości patriotycznych młodemu pokoleniu. Takie uroczystości, jak dzisiejsza, kiedy można jeszcze spotkać świadków wydarzeń wojennych, są okazją do uczenia historii i budowania odpowiedzialności za kraj.
Wójt gminy Brody Marzena Bernat podkreślała, że podtrzymywanie pamięci o poległych za Ojczyznę jest obowiązkiem władz. Dzięki temu podtrzymywana jest tożsamość lokalna. Widocznym tego znakiem jest dbanie o miejsce pamięci. W uroczystości wziął także udział przedstawiciel wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek, przewodniczący starachowickiej Rady Powiatu Tomasz Margula, poczty sztandarowe związków strzeleckich i kombatanckich, a także kilkaset osób z okolicznych miejscowości.