Wśród tegorocznych absolwentów ostrowieckich gimnazjów najbardziej popularne są klasy o profilu lingwistycznym, biologiczno-chemicznym oraz matematyczno-fizycznym. Natomiast w technikach młodzież chce się kształcić na takich kierunkach, jak: technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych czy technik hotelarstwa.
Antoni Maciejko, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji starostwa powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim informuje, że w dwóch szkołach utworzone zostaną po dwa oddziały tych samych klas. W Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica powstaną dwa oddziały klasy lingwistycznej, z kolei w Zespole Szkół nr 3, dawnym THM-ie, będą funkcjonowały dwie klasy kształcące techników informatyków.
Najwyżej poprzeczkę ustawiło Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Chreptowicza. Do tamtejszej klasy biologiczno-chemicznej z rozszerzoną matematyką dostać się mogli uczniowie mający 143 punkty. Dyrektor placówki Sławomir Miszczuk, nie ukrywa zadowolenia, bo dwie najwyżej punktowane klasy zebrały najbardziej zdolną młodzież. W dwóch klasach – biologiczno-chemicznej i matematyczno-fizycznej – najniższy wynik rekrutowanych to 143 i 142 punkty.
Jak zauważa wicedyrektor szkoły Piotr Pobiega, drugie liceum skoncentrowane jest na kształceniu w kilku wybranych przedmiotach, stąd do szkoły trafiają najlepsi, których interesuje biologia, chemia, matematyka i fizyka. Ponadto szkoła nie posiada już klasy humanistycznej, kształci jedynie w tych przedmiotach, w których osiąga najlepsze wyniki.
W powiecie ostrowieckim 26 osób nie dostało się do żadnej z wybranych szkół. Łącznie we wszystkich placówkach ponadgimnazjalnych na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego zostało kilkadziesiąt wolnych miejsc.