Szkoły ponadgimnazjalne opublikowały dziś listy uczniów przyjętych do pierwszych klas. Najtrudniej było dostać się do klasy biologiczno – chemicznej w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Kielcach – trzeba było mieć 174,4 pkt. z egzaminu gimnazjalnego.
– W najpopularniejszych szkołach progi, od których przyjmowano uczniów, przekroczyły 130 punktów – informuje Małgorzata Zimnicka, z Urzędu Miasta w Kielcach.
Poza tym, jak co roku najbardziej popularnymi placówkami były I LO im. Stefana Żeromskiego, III LO im. Cypriana Kamila Norwida, i VI LO im. Juliusza Słowackiego.
Nietypową sytuacją w tym roku jest utworzenie trzech klas w Zespole Szkół Zawodowych nr 3. Zdaniem Małgorzaty Zimnickiej jest to duży sukces, ponieważ szkoły zasadnicze do tej pory nie cieszyły się popularnością.
Bożena Potocka, dyrektor liceum im. Jana Śniadeckiego, przyznaje, że obecnie nie wystarczają już piątki na świadectwie i wysoka średnia, ale także sukcesy na konkursach i olimpiadach. W tym roku wśród 297 osób, które przyjęto do szkoły znalazło się 56 laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych. Poza tym przy naborze dodatkowo liczona jest również działalność w wolontariacie.
Jak dodaje, najtrudniej dostać się do klas o profilach biologiczno – chemicznych i matematyczno – fizycznych. Jednak w tym roku bardzo wysoki próg punktowy obowiązywał również w przypadku klasy humanistycznej o profilu prawniczym. Aby dostać się do tej grupy potrzebne było 150,6 punktu.
Do 11 lipca, uczniowie muszą dostarczyć oryginały świadectw z gimnazjów, co jest ostatecznym wyborem szkoły. To szczególnie ważne dla tych, którzy znaleźli się poniżej wymaganego progu punktowego. Jeśli ktoś nie doniesie dokumentów, zwalnia się miejsce dla osób z mniejszą liczbą punktów. W tym roku 212 osób nie dostało się do żadnej z wybranych przez siebie placówek ponadgimnazjalnych.
Aby dostać się do szkoły trzeba było zdobyć co najmniej:
- I LO im. Stefana Żeromskiego – 147,9 pkt.
- II LO im. Jana Śniadeckiego – 146 pkt.
- III LO im. C.K. Norwida – 123 pkt.
- IV Liceum Ogólnokształcące – 126,6 pkt.
- V LO im. Piotra Ściegiennego – 101,6 pkt.
- VI LO im. Juliusza Słowackiego – 147,8 pkt.
- VII LO im. Józefa Piłsudskiego – 74,6 pkt.