Swoje święto obchodzą dziś pracownicy Służby Więziennej. Instytucja powstała 100 lat temu. Jak informuje rzecznik Aresztu Śledczego w Kielcach Jacek Markowski – praca funkcjonariuszy Służby Więziennej jest nieprzewidywalna.
– Na co dzień pracujemy z ludźmi dorosłymi, a charakter naszej pracy jest szczególny i podkreśla, że są to osoby, które przebywając „na wolności” weszły w konflikt z prawem. Aktualnie w Areszcie Śledczym w Kielcach przybywa 930 osadzonych, a każdy człowiek ma indywidualny charakter i osobowość – powiedział Jacek Markowski.
Pracownicy Aresztu Śledczego prowadzą różne zajęcia z osadzonymi.
– Organizujemy ćwiczenia kulturalno-oświatowe, które odbywają się na terenie jednostki penitencjarnej, jak i poza nią. To m.in. nauczanie i kontakt z rodziną. Odbywają się tutaj również zajęcia terapeutyczne – informuje Jacek Markowski.
W Areszcie Śledczym funkcjonują dwa oddziały terapeutyczne: jeden dla skazanych z nie psychopatycznymi zaburzeniami psychicznymi, natomiast drugi dla osób uzależnionych od środków odurzających.
Kielecki Areszt Śledczy realizuje rządowy program „Praca dla więźniów”, w ramach którego pracuje 360 skazanych, czyli niemal połowa osób odbywających karę pozbawienia wolności.
W trakcie głównych uroczystości, które odbywają się w Warszawie kielecką jednostkę reprezentuje siedmiu funkcjonariuszy, a trzech z nich otrzyma promocję na pierwszy stopień oficerski. W Areszcie Śledczym w Kielcach służbę pełni 290 funkcjonariuszy i 24 osoby cywilne.