Ustawa o zakazie handlu w niedziele może zostać przyjęta przez Sejm we wrześniu – weszłaby w życie od Nowego Roku – poinformował Stanisław Szwed wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podczas konferencji programowej świętokrzyskiej „Solidarności” w Cedzynie. Zdaniem związkowców, prace nad projektem obywatelskim są opieszałe.
Dzisiejsza konferencja „Solidarności” dotyczyła kierunków zmian w prawie pracy. W spotkaniu udział wzięło ponad stu delegatów z województwa świętokrzyskiego, a także działacze krajowi. Wiceminister Stanisław Szwed stwierdził, że prace trwają długo, ponieważ cały czas pojawiają się nowe propozycje zmian. – Przyjęliśmy stanowisko, które jest otwarte na projekt obywatelski. Jest klika nieścisłości, które musimy rozstrzygnąć, między innymi kwestie zakazu handlu w święta, który jest w kodeksie pracy – powiedział.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Latosiński, honorowy przewodniczący Solidarności w MPK jest przekonany, że zmiany nie wpłyną na straty dla budżetu państwa i ewentualną likwidację miejsc pracy. Henryk Nakonieczny przedstawiciel prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarności” zauważył z kolei, że rząd stopniowo wprowadza korzystne dla pracowników zmiany. To przede wszystkim regulacje dotyczące zatrudniania na umowy śmieciowe. – Dobre rozwiązania są wprowadzane, ale tempo powinno być szybsze. Zastój w pracach jest ewidentny – mówił. Zadeklarował również, że związek weźmie aktywny udział w zbliżających się wyborach samorządowych.
Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego, NSZZ „Solidarność” podsumowując konferencje stwierdził, że takie spotkania motywują rządzących do efektywniejszej pracy. Pod obywatelskim projektem ograniczającym handel w niedzielę podpisało się ponad pół miliona osób