Rezerwat Białe Ługi- największe torfowisko województwa świętokrzyskiego może stracić swoje walory przyrodnicze. Od kilku lat, tamtejsze torfowiska wysychają. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach będzie realizować projekt, który ma zabezpieczyć to miejsce. W pierwszej kolejności, konieczne będzie jednak wykonanie ekspertyz hydrologicznych pokazujących, co jest przyczyną obecnego stanu rzeczy.
Białe Ługi położone są w okolicy Daleszyc, w głębi Cisowsko – Orłowińskiego Parku Krajobrazowego. Miejsce to charakteryzuje się niespotykaną w innych częściach województwa roślinnością bagienną. W tym mateczniku, bierze początek jedna z najczystszych rzek w regionie- Czarna Staszowska, dogodne warunki do życia znalazło też wiele gatunków zwierząt, szczególnie ptaków wśród nich np. żurawie.
Monika Kurpios z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska informuje, że zmniejszający się poziom wody odnotowywano w 2008 roku podczas sporządzania planów ochrony dla tamtego miejsca. Teraz udało się zdobyć pieniądze środki na przeprowadzenie dokładnych ekspertyz i rozpoczęcie działań ochronnych.
Jedna z hipotez mówi, że woda odpływa przez rowy melioracyjne, które powstały w tamtych okolicach w latach ’60 ubiegłego wieku. Rowy były tworzone, żeby umożliwi zalesienie tamtych terenów, ale ten proces się nie udał. Jednak przez lata, woda stopniowo obniżała swój poziom. Jednym z podejmowanych obecnie działań będzie zabezpieczenie starych kanałów. Ponadto planuje się wyciąć drzewa i trzciny, które zaczęły zarastać torfowiska i również mogą wyprowadzać z nich wodę.
Monika Kurpios zaznacza, że zwiedzanie rezerwatu zarezerwowane jest raczej dla wytrawnych turystów. Do samych torfowisk nie są poprowadzone szlaki. Jednak ci, który zdecydują się odwiedzić to miejsce będą mogli okazję zobaczyć rośliny i zwierzęta niespotykane w innych rejonach części naszego województwa.
Rezerwat Białe Ługi nosi swoją nazwę od białych kwiatów wełnianki, która występuje tam całymi połaciami. Ługi natomiast w języku gwarowym oznaczaj bagniste łąki, tereny podmokłe. Rezerwat ma ponad 400 hektarów powierzchni, około połowę tego zajmują otwarte przestrzenie torfowisk. Pozostała część, to podmokłe i bagienne lasy.
W tym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach będzie realizować jeszcze trzy inne duże projekty związane z ochroną przyrody w województwie świętokrzyskim. Zespół składający się z przyrodników zbada i przeprowadzi inwentaryzacje 30 z 45 Obszarów Natura 2000, dla których nie ma opracowanych planów ochronnych przyrody. Badania mają pomóc opracować nowe formy ochrony, a także, jeśli będzie to konieczne zmienić granice tych obszarów. Na realizacje wszystkich projekty RDOŚ otrzymał ponad 10 milionów unijnego dofinansowania.