Ponad 1200 nauczycieli będzie mogło wziąć udział w szkoleniach, za które zapłaci Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Urząd właśnie ujawnił tematy grantów, które przygotował w tym roku. Jak informuje Tomasz Pleban, wicekurator oświaty, to sami nauczyciele i dyrektorzy szkół decydowali w jakich dziedzinach potrzebują szkoleń poszerzających umiejętności i wiedzę.
– Granty zostały skonsultowane wśród nauczycieli. Ponad 850 osób wypełniło nasze ankiety. Wybraliśmy osiem tematów. Bardzo duże zapotrzebowanie było na szkolenia z zakresu statutów szkół. Placówki muszę je zmienić do 30 listopada i przygotowują się do tego. Nauczyciele będą się też szkolić z zakresu prawa oświatowego, pracy z dzieckiem niepełnosprawnym oraz sposobów radzenia sobie z trudnymi rodzicami – tłumaczy Tomasz Pleban.
Wśród tematyki grantów jest też praca z uczniem zdolnym, który często jest zaniedbywany we współczesnej szkole, bowiem część nauczycieli koncentruje się przede wszystkim na pomocy swoim najsłabszym podopiecznym. Jest też grant dla nauczycieli, którzy chcą poprawić swoją wiedzę na temat programowania – obowiązkowe zajęcia z tej dziedziny od września będą w każdej szkole.
Dziwić może brak wsparcia dla nauczycieli matematyki. Ten przedmiot co roku sprawia najwięcej problemów zarówno maturzystom, jak i młodzieży kończącej gimnazjum. W tym roku w województwie świętokrzyskim średnia z egzaminu gimnazjalnego z części matematycznej to zaledwie 45 procent.
Tomasz Pleban tłumaczy, że nauczyciele nie zgłaszali zapotrzebowania na szkolenia z matematyki. – Oczywiście możemy taki grant dodatkowy zorganizować, ale pytanie czy będzie na niego zapotrzebowanie. Nasi nauczyciele na pewno wsparcia w zrozumieniu matematyki nie potrzebują, to są eksperci. Jednak może metody, których używają w trakcie uczenia nie są odpowiednie – zastanawia się Tomasz Pleban.
Świętokrzyskie kuratorium oświaty ogłosiło przetarg, który ma wyłonić instytucje prowadzące szkolenia. Pierwsze zajęcia rozpoczną się pod koniec sierpnia i na początku września.