Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa „Hutnik: chce zawrzeć ugodę z syndykiem. Od 25 października 2016 roku trwa egzekucja komornicza długów spółdzielni. Pieniądze są pobierane z czynszu płaconego przez członków. Na razie nie doszło jeszcze do licytacji, ale istnieje realna obawa sprzedaży komorniczej mienia.
Ze względu na zajęcie przez komornika kont, Hutnik nie dysponuje środkami niezbędnymi do codziennego funkcjonowania. Nie płaci za prąd, ciepło czy wodę. Spółki miejskie dostarczają te media, ale dług narasta.
W listopadzie ubiegłego roku syndyk był jedynym, wierzycielem. W styczniu tego roku, ponieważ spółdzielnia nie reguluje rachunków, do egzekucji przystąpili inni wierzyciele, to głównie spółki miejskie – Miejska Energetyka Cieplna, wodociągi, wykonawcy prac remontowych, przeglądów kominiarskich, ale także Urząd Miejski, ZUS i Urząd Skarbowy.
Na początku roku egzekucja komornicza wynosiła 78%, jednak symulacja przeprowadzona przez Zarząd Hutnika wskazuje, że do końca roku opłacalność egzekucji spadnie do około 40%.
Rozwiązaniem tej sytuacji może być ugoda, jaką Spółdzielnia zaproponowała syndykowi. Prezes Hutnika Marek Zborowski uważa że jest to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich stron. Proponuje wszystkie przejęte przez syndyka kwoty, bez względu na to, czy były to wpłaty dobrowolne czy w wyniku egzekucji, przeznaczyć na kapitał, a kwotę, która wpłynęła do Ministerstwa Finansów jako depozyt przeznaczyć na zaspokojenie spółek, które korzystały z tego zabezpieczenia.
W pozostałym zakresie Zarząd proponuje, aby zobowiązanie umorzyć. Kwotę zaś, którą syndyk mógłby uzyskać do końca 2017 roku z egzekucji, szacowaną na 2 600 000 złotych, Spółdzielnia zobowiązuje się spłacić do końca 2018 roku albo przenieść prawo własności niezabudowanych nieruchomości przy ulicy Polnej.
Zadłużenie Hutnika wynosi około 20 milionów. Propozycja ugody została już skierowana do Sądu Okręgowego w Kielcach. To rozwiązanie jest realne do wprowadzenia tym bardziej, że – jak dodaje prezes Marek Zborowski – do momentu rozpoczęcia egzekucji, czyli 25 października 2016 roku, spółdzielnia nie miała żadnych długów wobec spółek miejskich.
W zarządzie Spółdzielnie jest 81 budynków zlokalizowanych na trzech osiedlach, tysiąc siedemset spółdzielców i około siedmiu tysięcy mieszkańców.