Dziś rozpoczynają się obchody 71. rocznicy pogromu kieleckiego, zorganizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, na które złożą się projekcje filmów dokumentalnych, promocja książki, uroczystości modlitewne oraz koncert kantorów żydowskich.
W Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach prezentowane będą projekcje filmów dotyczących wydarzeń z 4. lipca 1946 roku. Już dziś obejrzeć będzie można najstarszy dokument Marcina Łozińskiego, zrealizowany w 1986 roku, pt. „Świadkowie”, przegląd zamknie najmłodszy, nagrodzony wieloma nagrodami obraz „Przy Planty 7/9”, który miał swoją premierę w ubiegłym roku.
– Te filmy są zapisem drogi, jaką pokonywaliśmy, by zacząć wprost rozmawiać o pogromie kieleckim. Pierwsze są poszukiwaniem prawdy o wydarzeniu, które stało się w Kielcach tematem tabu, ostatni to opowieść o doświadczeniu spotkania i pojednania. Wszystkie wskazują na potrzebę pielęgnowania pamięci, dlatego przegląd nazwaliśmy „O-pamiętanie” – mówi Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach.
Projekcje wszystkich obrazów dokumentalnych odbędą się 26, 27 i 30 czerwca oraz 1 lipca, zawsze o godz. 18.00.
Natomiast 3. lipca, w Bibliotece Wojewódzkiej Publicznej w Kielcach zaprezentowana zostanie książka „Pamięć - Dialog – Pojednanie”, stanowiąca dokumentację obchodów 70. rocznicy pogromu.
3 lipca w Przystanku Historia przy ulicy Warszawskiej rozpocznie się dwudniowa konferencja zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej „Relacje polsko – żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy”.
4 lipca, w dniu rocznicy pogromu, odbędą się główne uroczystości. Rozpocznie je o godz. 14.00 modlitwa przy grobie ofiar na cmentarzu żydowskim na kieleckim Pakoszu. Poprowadzi je współorganizator tej części Naczelny Rabin Polski – Michael Schudrich. Współorganizatorem drugiej części obchodów – pod pomnikiem „Menora”, które rozpoczną się o godz. 15.30, jest Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Żydów w Polsce. O godz. 16.00 uczestnicy uroczystości przejdą przed kamienicę przy ul. Planty 7/9. Głównymi prowadzącymi będą przedstawiciele kieleckiej młodzieży.
Szczegółowy plan pokazów filmów dokumentalnych „O-pamiętanie”. Projekcje w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7/9:
26.06, godz. 18.00 „Świadkowie”, 1986, reż. Marcel Łoziński; „Henio”, 1999, reż. Andrzej Miłosz, Piotr Weychert.
27.06, godz. 18.00 „Pogrom. Kielce: 4 lipca 1946”, 1996, reż. Andrzej Miłosz, Piotr Weychert.
30.06, godz. 18.00 „Amnezja”, 2015, reż. Jerzy Śladkowski.
01.07, godz. 18.00 „Przy Planty 7/9”, 2016, reż. Michał Jaskólski, Lawrence Loewinger.
Program konferencji „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy”