Siedem zespołów ludowych działających w gminie Mirzec zaprezentowało swój repertuar podczas Nocy Świętojańskiej. Charakterystyczne jest, że każda wieś w gminie ma własny zespół, działający zwykle w kole gospodyń wiejskich. Opiekun artystyczny Piotr Gąsowski podkreśla, że każda grupa ma własny repertuar, strój i profil działalności.
– Spotkanie sobótkowe, to jeden z przejawów działalności zespołów. W Centrum Twórczości Ludowej spotykają się także rękodzielnicy i regionaliści. Poza zespołami dla dorosłych w gminie prowadzone są również zajęcia o charakterze ludowym dla dzieci – mówi Piotr Gąsowski.
Wójt Mirosław Seweryn zaznacza, że różnorodność prezentowanego folkloru daje efekty w postaci wyróżnień na skalę województwa i kraju. Znaczną pomocą w prowadzeniu działalności kół gospodyń wiejskich było założenie stowarzyszenia. Daje to możliwość prowadzenia szerszej działalności między innymi brania udziału w projektach.
Noc Sobótkowa zgromadziła mieszkańców całej gminy. Jak podkreślano – to obecnie rzadka możliwość spotkania się w tak szerokim gronie. O sukcesach zespołów ludowych świadczy fakt, że kapela z Tychowa Starego i dwoje solistów zakwalifikowali się do finału tegorocznych Buskich Spotkań z Folklorem. W ośmiu działających w gminie Mirzec zespołach zrzeszonych jest 130 osób.