Wybitny fizyk, znakomity popularyzator nauki, były rektor Uniwersytetu Warszawskiego, profesor Andrzej Kajetan Wróblewski został dziś uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Z okazji tego wydarzenia odbyło się uroczyste posiedzenie senatu uczelni. Jacek Semaniak, rektor UJK, który również naukowo zajmuje się fizyką, podkreśla ogromne zasługi profesora Wróblewskiego dla rozwoju tej dyscypliny na świecie. Jak mówi – dzisiejsze nadanie tytułu doktora honoris causa, to wyjątkowe święto dla kieleckiej uczelni.
– Dla mnie jest ono tym bardziej wyjątkowe, że po raz drugi w historii UJK otrzyma je profesor fizyki. Bez cienia wątpliwości mogę powiedzieć, że nadajemy doktorat honorowy wielkiemu uczonemu i wielkiej osobowości – mówi profesor Jacek Semaniak.
Profesor Andrzej Kajetan Wróblewski jest autorem ponad 200 publikacji w wiodących czasopismach naukowych. Jego artykuły wytyczały nowe kierunki badań z zakresu fizyki wysokich energii. Do kanonu nauk fizycznych przeszła tzw. formuła Wróblewskiego, czyli relacja między średnią liczbą produkowanych cząstek a dyspersją tej liczby.
Nowy doktor honoris causa nie ukrywa, że bardzo go cieszy wyróżnienie przyznane przez UJK. Podkreśla też wysoką jakość badań naukowych, prowadzonych przez kieleckich fizyków.
– Bardzo cenię moich kolegów fizyków, którzy tu na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego robią naprawdę wartościowe rzeczy. To są moi uczniowie, moi byli studenci. Skoro i oni docenili, że ja też kiedyś coś zrobiłem, to sprawia mi wielką satysfakcję – mówi profesor Andrzej Kajetan Wróblewski.
Podczas dzisiejszego uroczystego posiedzenia senatu UJK wręczono również promocje doktorskie. Otrzymało je 45 naukowców. Kolejnym 6 nadano stopnie doktorów habilitowanych.
Inni doktorzy honoris causa UJK:
Franciszek Ziejka – przez dwie kadencje rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, był przewodniczącym krakowskiego Kolegium Rektorów Uczelni Wyższych, pełnił też funkcję przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Henryk Samsonowicz – jest jednym z najwybitniejszych polskich historyków. Był pierwszym Ministrem Edukacji Narodowej w III Rzeczypospolitej (1989 – 1990).
Wiesław Myśliwski – jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich.
Stanisław Bylina – historyk. Krąg jego zainteresowań badawczych i naukowych odnosi się nie tylko do dziejów Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, lecz także Europy Zachodniej.
Tadeusz Różewicz - wybitny polski poeta, prozaik, dramaturg i scenarzysta.
Wojciech Wrzesiński – historyk specjalizujący się w historii najnowszej oraz myśli politycznej XIX i XX wieku. Jest autorem prawie 800 publikacji,.
Ewa Lipska – jedna z najwybitniejszych współczesnych polskich poetek.
Andrzej Białas – fizyk teoretyk zajmujący się teorią cząstek elementarnych i fenomenologią zderzeń ciężkich jonów.
Walery Pisarek – językoznawca i prasoznawca, specjalista z zakresu teorii informacji i komunikowania masowego, popularyzator wiedzy.
Andrzej Markowski - językoznawca. Jeden z najbardziej cenionych polskich lingwistów.
Tomasz Schramm – historyk specjalizujący się w czasach przełomu XIX i XX wieku. Badacz I Wojny Światowej: jej podłoża, charakteru i konsekwencji oraz przemian, jakie dokonały się w Europie.
Zoltán Kövecses – wybitny językoznawca kognitywista, profesor lingwistyki na Wydziale Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie.