Wzrasta liczba pacjentów z udarami mózgu, którzy trafiają do Świętokrzyskiego Centrum Neurologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Chorują coraz młodsi ludzie, w wieku poniżej 40 lat. Od początku roku, do szpitala na Czarnowie trafiło 10 takich osób, m.in. 25-letnia kobieta i 26-letni mężczyzna.
3 miesiące temu udar mózgu przeszła 33- letnia Agnieszka Mularczyk z Masłowa. Jak mówi, choroba nie dawała żadnych objawów. – Pewnego ranka nagle miałam trudności w oddychaniu, zdrętwiała mi twarz, noga i ręka. Objawy postępowały bardzo szybko i w bardzo krótkim czasie nie miałam czucia po lewej stronie ciała. Trafiłam do szpitala, gdzie przechodzę intensywną rehabilitację. Mogę już chodzić, odzyskałam też czucie w ręce – dodaje Agnieszka Mularczyk.
Edyta Brelak, zastępca kierownika Świętokrzyskiego Centrum Neurologii informuje, że w 80% za wystąpienie udaru mózgu odpowiada nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, otyłość, nieprawidłowa dieta oraz brak aktywności fizycznej. – Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko udaru mózgu cztero-, a nawet pięciokrotnie. Obarczone większym ryzykiem są osoby chorujące na cukrzycę, osoby z chorobami serca, zwłaszcza z migotaniem przedsionków, czy wadami zastawek serca. Najczęstszymi objawami udaru są nagłe niedowłady części ciała, zaburzenia widzenia, mowy i silne zawroty głowy– wyjaśnia dr Edyta Brelak.
Ryzyko wystąpienia choroby zmniejsza dieta bogata w owoce i warzywa, zwiększająca spożycie potasu oraz zmniejszenie spożycia sodu i tłuszczów nasyconych. Korzystna jest aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności, minimum 30 minut dziennie. Od początku roku do końca maja, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach leczono 570 osób z udarem mózgu.