Główne założenia programu Rodzina 500 Plus pozostaną, ale rząd proponuje szereg zmian, mających wyeliminować nadużycia. Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała w Sejmie, że w programie Rodzina 500 Plus mają być wprowadzone rozwiązania które zapewnią, że świadczenia będą trafiać do osób faktycznie uprawnionych.
Po zmianach mają zostać wyeliminowane nieliczne niepożądane zjawiska. Część rodziców niezgodnie ze stanem faktycznym deklarowała samotne wychowywanie dziecka, świadczenia pobierały też osoby niezamieszkujące w Polsce.
Jak informuje Anna Gromska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, zmiany mają uszczelnić system. – Zdarzały się takie przypadki, że osoba deklarując utratę dochodu, z tym samym pracodawcą za chwilę zawierała umowę o pracę, ale na mniej korzystnych warunkach. Chodziło o to, by uzyskać świadczenie na pierwsze dziecko. Natomiast proponowana zmiana zakłada, że nie będzie się brało pod uwagę utraty dochodu jeżeli w okresie trzech miesięcy od daty utraty dochodu wnioskodawca uzyska dochód u tego samego pracodawcy – wyjaśnia Anna Gromska.
Nie zmienią się natomiast podstawowe zasady programu „Rodzina 500+”, czyli nieopodatkowanie świadczenia i kryterium dochodowe. Minister Elżbieta Rafalska powiedziała, że ocena dotychczasowych skutków wprowadzenia programu jest jednoznacznie pozytywna. Rodzina 500 Plus realizuje trzy podstawowe cele, jakie zostały przed nim postawione: inwestycje w rodzinę, redukcję ubóstwa wśród dzieci i młodzieży i realizację celu pronatalistycznego.