Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego zaprezentuje w Kielcach publikacje internetowego portalu „Zapisy Terroru”. Jest to polsko-angielska baza świadectw, zawierająca relacje obywateli polskich, którzy podczas II wojny światowej doświadczyli cierpienia ze strony dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego – poinformował na naszej antenie Rafał Nowak dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach.
Zeznania były składane po wojnie przez świadków wydarzeń przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Z ich relacji wyłania się poruszający obraz okupacji niemieckiej na Kielecczyźnie, złożony z indywidualnych historii ofiar terroru.
Rafał Nowak dodał, że są one publikowane w dwóch językach: polskim i angielskim, by upowszechnić je w świecie i umożliwić historykom pracę badawczą.
Kielce, jako drugie po Warszawie miasto znajdą się w projekcie ośrodka. Dyrektor Wzgórza Zamkowego stwierdził, że jest to wyraz znaczenia Kielecczyzny w historii walk o wyzwolenie podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.
– Okazuje się, że nasz region jest soczewką, w której możemy zobaczyć, jak zbrodniczość obu terrorów wyglądała. Najpierw wrzesień 1939 roku, potem akcja AB. Na kieleckim Stadionie rozstrzelano w czerwcu 1940 roku 63 przedstawicieli polskiej inteligencji. Wstrząsające są także zbrodnie na prowincji, chociażby w Michniowie, który stał się symbolem pacyfikacji wsi polskich.
Zeznania świadków pokazują, jak wyglądała codzienna rzeczywistość wojenna: łapanki, obóz na Wzgórzu Zamkowym, który był miejscem przejściowym przed wywózkami do Niemiec, likwidacja getta. Ideą ośrodka jest poszerzanie publikacji na portalu „Zapisy terroru”, dlatego każdy, kto ma dokumenty, listy, zdjęcia lub spisane relacje swoich bliskich może je udostępnić – dodał Rafał Nowak.
Dziś w Muzeum Narodowym w Kielcach odbędą się wykłady i warsztaty, prowadzone równolegle dla nauczycieli historii i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Pracownicy Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami przedstawią możliwości wykorzystania materiałów zgromadzonych w „Zapisach Terroru” do działań edukacyjnych.
Do 1 lipca można będzie odwiedzać Wzgórze Zamkowe, by zapoznać się z portalem i zamieszczonymi w nim świadectwami.