Jutro (wtorek 20 czerwca) w Muzeum Narodowym w Kielcach zostanie otwarta wystawa kapeluszy ze zbiorów Muzeum w Nowym Jiczynie w Czechach, posiadających największą na świecie kolekcję tych nakryć głowy. Miasto słynie z kapelusznictwa, którego tradycje sięgają XVI wieku. Pod koniec XVIII stulecia powstała tam, najstarsza w środkowej Europie, fabryka kapeluszy, funkcjonująca dziś pod nazwą TONAK, producent kapeluszy, zaopatrujący w te dodatki salony mody z całego świata – mówi Radek Polach, wicedyrektor Muzeum w Nowym Jiczynie.
W zbiorach współpracującego z Muzeum Narodowym w Kielcach czeskiego muzeum w Jiczynie jest 4 tysiące kapeluszy z całego świata. Na ekspozycji w Kielcach zostanie pokazanych 200 nakryć głowy począwszy od połowy XIX wieku do współczesności. Zaprezentowane zostaną zarówno kapelusze europejskie, jak i pochodzące z Azji, obu Ameryk i innych regionów świata. Wśród eksponatów znajdują się dekoracyjne kapelusze damskie, męskie cylindry i meloniki, wojskowe czapki i hełmy oraz ludowe nakrycia głowy.
Atrakcją wernisażu będzie pokaz współczesnych nakryć głowy zaprojektowanych przez doktorantów Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, którzy inspirowali się obiektami kieleckiego Muzeum Narodowego – mówi Robert Kotowski, dyrektor placówki.
Organizatorzy zapraszają na wernisaż w kapeluszach. Na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Kielcach przewidziane jest wspólne zdjęcie gości.
Początek wernisażu o godzinie 18:00.