Od września w każdej szkole w Polsce zostaną wprowadzone obowiązkowe zajęcia z programowania. Dziś w Politechnice Świętokrzyskiej odbyła się konferencja dla nauczycieli, którzy będą je prowadzić. Swoimi doświadczeniami dzielili się m.in szkolni informatycy. Nauczyciele mogli dowiedzieć się również, gdzie szukać dodatkowych szkoleń i warsztatów przygotowujących do prowadzenia zajęć.
Małgorzata Chabik, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej w Polichnie jest przekonana, że dzieci w klasach 1-3 poradzą sobie z przyswojeniem zasad programowania, a dla niej takie zajęcia będą nowym doświadczeniem zawodowym.
– Będzie to na pewno dla mnie wyzwanie, nowe doświadczenie i na pewno świetna zabawa. Obecnie dzieci bardzo wcześnie stykają się z nową technologią i mają podstawy by szybko opanować podstawy programowania – twierdzi Małgorzata Chabik.
Marcin Górnicki, również ze szkoły w Polichnie nie ukrywa, że nauczyciele będą potrzebowali wsparcia, aby sprawnie wprowadzić lekcje do szkół.
Tomasz Pleban, świętokrzyski wicekurator oświaty zapewnia, że takie wsparcie dostaną.
– Przygotowujemy szereg różnego rodzaju rozwiązań warsztatowych. Zajęcia z programowanie będzie prowadzić m.in Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Dodatkowym wsparciem dla chętnych nauczycieli będzie również nowy kierunek studiów podyplomowych, które od października planuje uruchomić Politechnika Świętokrzyska.
Programowanie w szkole będzie koncentrowało się na przekazaniu nauczycielom skutecznych sposobów nauczania programowania. Studia potrwają 3 semestry, a nabór rozpocznie się w lipcu. Politechnika Świętokrzyska przygotowała 45 miejsc .