Impreza kulinarno- folklorystyczna w Parku Miejskim w Kielcach przyciągnęła miłośników tradycyjnego jedzenia i muzyki ludowej. Finałowi wojewódzkiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” towarzyszy koncert laureatów tegorocznych Buskich Spotkań z Folklorem oraz kiermasz wystawców Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie. W konkursie kulinarnym jury ocenia 56 produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego oraz napoje regionalne.
Wytwarzane tradycyjnymi metodami, przy użyciu lokalnych surowców muszą posiadać tradycyjny skład oraz tradycyjną nazwę. W tym roku pojawiły się m.in. sodziaki, stary piernik Mikołajowej z Mirca, bulwa skarżyska oraz kiełbasa wiejska od Bonarka. Justyna Majcher ze Starej Olszówki w powiecie jędrzejowskim zaprezentowała produkt pod nazwą „pokrzywowy”. – To nic innego jak ser kozi, dojrzewający w pokrzywach, a recepturę przekazała mi mama – mówi właścicielka sera.
Pierzchnickie smarowidło z gęsi – to z kolei produkt przywieziony przez Elżbietę Osman, właścicielkę gospodarstwa agroturystycznego „Daleko od szosy” w Brodach w gminie Pierzchnica, w której często serwuje się gęsinę.
Na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się 87 świętokrzyskich potraw. – Nasz region ma potencjał kulinarny, a dowodem na to są kolejne konkursy, w których co roku bierze udział ponad 50 produktów – podkreśla Jerzy Pośpiech, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Nagrody główne w konkursie:
- Pierzchnickie smarowidło z gęsi Elżbiety Osman, Gospodarstwo Gościnne „Daleko od szosy”, Brody, gm. Pierzchnica.
- Kozi kefir zakamieński, Agnieszka i Jacek Pietrasiewicz, Farma Jaga Zakamieńskie Sery Kozie, Bogucice Drugie, gm. Pińczów.
- Miód rzepakowy – nektarowy, Jarosław Nawrot, Pasieka „Pod świerkami”, Obręczna, gm. Sadowie.
- Dżem z czarnego bzu , Agata i Dawid Piechota, Sad Danków, Danków Duży, gm. Włoszczowa.
- Sandomierskie jabłko suszone w plastrach, Anna Frańczak, Inkubator Przetwórczy Dwikozy, Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu.
- Przecier pomidorowy z Żabca, Teresa Banach, Stowarzyszenie Żabieckie Powiślanki, Żabiec, gm. Pacanów.
- Olej rydzowy z Mikułowic, Mariusz Roszkowski, Olejarnia Zagłoby, Mikułowice, gm. Busko Zdrój.
- Stary piernik Mikołajowej z Mirca, Sławomir Surdy, Gospodarstwo Pasieczne MIRSA, Mirzec.
- Chałka zdobna, Halina Dobrowolska, Piekrania R.Dobrowolski, Kielce.
- Wino białe półsłodkie Girassol, Tomasz Woźniak, Winnica Avra, Wola Żyzna, gm. Szydłów.
Ponadto przyznano dwa pierwsze miejsca i dziewięć wyróżnień.